Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Sztuka walczy z pandemią

Redakcja, 14.01.2022, 03:06

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli zaprasza na wystawę prac plastycznych Marzeny Sroczyńskiej-Gudajczyk pt. "Walka Sztuki z Pandemią".

← REKLAMA

Prezentowane na ekspozycji dzieła powstały w różnorodnych technikach rysunkowych i malarskich. Wystawa w Galerii MBP przy ul. Łaskiej 12 potrwa do 28 stycznia 2022 roku. Można ją oglądać w godzinach 09:00-16:00 (w poniedziałki) i 09:00-18:00 (od wtorku do piątku). Będzie też dostępna online na stronie MBP: www.bibliotekazdwola.pl.

Inspiracją dla autorki do zrealizowania cyklu prac zatytułowanych "Walka Sztuki z Pandemią" (2020-2021) stały się wydarzenia z czasu pełnego niepokoju, trudnych doświadczeń, jakie niósł i niesie trwający stan pandemii. Na podstawie notatek rysunkowych w szkicowniku, utrwalonych myśli i skojarzeń zaczynały stopniowo wyłaniać się obrazy stanowiące zbiór, który w bardziej lub mniej dosłowny sposób są próbą przekazania emocji.

- Ideą podjętego przeze mnie tematu prezentowanego cyklu prac jest swobodne zinterpretowanie zjawiska odwagi wielu twórców, jak również jest wyrazem braku akceptacji rzeczywistości, z którą przyszło się nam zmierzyć. A zatem, w kompozycjach: "Walka Sztuki z Pandemią", "Artyści, Sztuka i niechciana muza Pandemia", kobieta - malarka jest alegorią Sztuki. Biegnie ona przed siebie, z rozwianymi włosami, jej atrybutami są: pędzel i rama obrazu. Niby bezbronna, lecz mimo to niosąca nadzieję. Postać w masce "doktora plagi" ma tu wymiar symboliczny - to uosobienie Pandemii. Akcja rozgrywa się niemalże jak na teatralnej scenie w realiach karnawału weneckiego. Wśród prezentowanych prac znajdują się kompozycje, odnoszące się do przemijania i zadumy. Wyrażam nadzieję, że niebawem nadejdzie lepsze jutro - opowiada Marzena Sroczyńska-Gudajczyk.

Marzena Sroczyńska-Gudajczyk studiowała malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2001 r. pracuje jako nauczyciel m.in. rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli. Autorka uczestniczy w wystawach zbiorowych i konkursach (nagrody oraz wyróżnienia), organizuje wystawy indywidualne. W roku 2006 i 2021 uzyskała Nagrodę Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej II st. za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce, a w 2016 roku - Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego II st. za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i artystycznej. Wielokrotnie otrzymała nagrody za krzewienie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania sztuką oraz muzealnictwem.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj