Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Najstarsze drzewo w mieście

Redakcja, 14.05.2024, 01:51

Przez setki lat zduńskowolski wiąz, opierał się wichrom i burzom, ponosił uszczerbek i podnosił się z upadku. Legendarny wiąz widział jak powstawała osada, a potem jak rosło miasto.

← REKLAMA

To drzewo jest starsze od Zduńskiej Woli. To wiąz polny (Ulmus minor, field elm), którego wiek w oficjalnych dokumentach oceniany jest na 350 lat. Obwód jego pnia to około 6 metrów. Ma status pomnika przyrody.

Wiąz został poważnie uszkodzony w 2017 roku po przejściu orkanu Ksawery. Drzewo przeżyło już także poważne uszkodzenia podczas burzy także kilkanaście lat temu. Wówczas odłamał się jeden z konarów i fragment pnia.

Drzewo przechodziło zabiegi ratunkowe kulka razy. Pierwszy w 1987 roku. Zajmowała się nim firma, która obecnie nosi nazwę "Chirurgia drzew" Marka Kubackiego z Łodzi i wróciła do zabiegów ratunkowych także w 2017 roku.

- Był to bardzo zniszczony okaz, pozbawiony zupełnie pierwotnej korony, z połową pnia wypełnioną wszystkim, co można było do niego wepchnąć. Był w nim gruz betonowo - ceglany, glina, żwir oraz przeróżne obce materiały. Można by powiedzieć zupełny destrukt. Ale, co najważniejsze… żył! - wspomina oględziny z 1987 roku Marek Kubacki.

Według pomiarów z 1997 roku obwód drzewa wynosił 6,30 m. A w roku 1987 oszacowano jego pierwotne rozmiary na grubo ponad 7 metrów.

Najstarsze zduńskowolskie drzewo rośnie w Parku Miejskim im. Stefana Złotnickiego w Zduńskiej Woli, w parku założonym na przełomie XIX i XX wieku. Powstał jako prywatny ogród Zenona Anstadta, właściciela przyległego do niego browaru. Fabrykant z czasem udostępnił park mieszkańcom.

Miejska legenda głosi, że podczas marszu na Rosję, ochłodę w jego cieniu znajdował sam Napoleon Bonaparte. Ponoć odpoczywali pod nim Napoleon i Maria Walewska. Umilając sobie w ten sposób oczekiwanie na wymianę koła w powozie. W starych dokumentach odnotowano, że kilka domów położonych przy dzisiejszej ulicy Złotnickiego należało do rodziny przyjaciółki Bonapartego.

źródło: UM Zduńska Wola
Fot. UM Zduńska Wola

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj