27 lutego 2025 roku na 29. posiedzeniu Senatu RP senatorowie przez aklamację przyjęli uchwałę upamiętniającą kolejarzy walczących w czasie II wojny światowej, w 80. rocznicę jej zakończenia. Uchwała oddaje szczególny hołd Kazimierzowi Kałużewskiemu i Juliuszowi Sylli z Karsznic, którzy za swoją działalność zostali powieszeni przez okupantów 25 lutego 1944 roku.
Senator Krzysztof Kwiatkowski, będący sprawozdawcą podczas przyjmowania uchwały, podkreślił wagę tego symbolicznego wydarzenia.
- Każda historia musi mieć swoich nazwanych z imienia i nazwiska bohaterów i dziś przypomnimy dwie takie postacie kolejarzy ze zduńskowolskich Karsznic. To żołnierze Armii Krajowej Juliusz Sylla pseudonim Nit i Kazimierz Kałużewski pseudonim Chińczyk. Jestem wzruszony, że uchwałę będę mógł przedstawić w obecności syna Juliusza Sylli pana Bolesława - podkreślił senator Krzysztof Kwiatkowski.
Obradom Senatu przysłuchiwał się Bolesław Sylla, syn Juliusza Sylli, który otrzymał treść uchwały z rąk marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.
Na forum Senatu wystąpił również prezydent Zduńskiej Woli, Konrad Pokora, który rok temu zgłosił pomysł upamiętnienia kolejarzy-żołnierzy. Wyraził swoje podziękowanie parlamentarzystom za przyjęcie tej inicjatywy.
- Jest mi niezmiernie miło podziękować za to, że zdecydowaliście się upamiętnić polskich kolejarzy, którzy 1 września 1939 roku stali się żołnierzami polskimi. Jest mi niezmiernie miło, że nasza lokalna opowieść od dzisiaj stała się opowieścią narodową, a nasi lokalni bohaterowie - bohaterami narodowymi. Czujemy się powiernikami tej pięknej historii i chcemy ją opowiedzieć całej Polsce - mówił prezydent Zduńskiej Woli.
Uchwała Senatu RP przypomina o bohaterskiej walce kolejarzy, którzy oddali życie za ojczyznę. To ważny gest pamięci i szacunku dla tych, którzy bronili kraju w trudnych czasach wojny.