Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Powstańcze walki przedstawiono w Zduńskiej Woli

Redakcja, 13.10.2013, 17:28, aktualizacja: 15.10.2013, 08:09

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Inscenizację epizodu walk powstańczych w naszym regionie w 1863 roku przedstawili rekonstruktorzy na terenie zielonym przy ul. Kobusiewicza w Zduńskiej Woli.

← REKLAMA

W tym roku obchodzona jest 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. W Zduńskiej Woli Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznych "Złoty Krzyż" realizuje projekt "Przystanek historia: w hołdzie bohaterom Powstania Styczniowego 1863-64".

Dzięki niemu młodzieży podczas wykładów, a w tę niedzielę również i wszystkim zainteresowanym mieszkańcom, przybliżono wydarzenia z walk powstańczych, które miały miejsce w naszym regionie. W niedzielę przedstawiono inscenizację dwóch walk: potyczki pod Szadkowicami, do której doszło 6 października 1863 roku oraz bitwy pod Sędziejowicami 26 sierpnia 1863 roku.

Historyczna impreza wystartowała o godz. 11. Można było zobaczyć nie tylko powstańczy punkt werbunkowy i obóz powstańców, ale przyjrzeć się strojom ówczesnej ludności. Kobiety w czasie powstania i po jego upadku nosiły czarne suknie na znak żałoby narodowej, chłopi często walczyli w ubraniach, w których przychodzili do oddziału. W inscenizacji wzięło udział kilkudziesięciu rekonstruktorów m.in. ze Zduńskiej Woli, Radziejowa, Wielunia.

,,Przystanek Historia: w hołdzie bohaterom powstania styczniowego 1863-1864 r.", współfinansowany jest z programu Narodowego Centrum Kultury - Kultura -Interwencje. W jego ramach 29 października w MDK zostanie zorganizowana jeszcze projekcja filmu prezentująca inscenizacje (godz. 10), a 7 listopada odbędzie się spotkanie z dr Sylwią Wielichowską pod tytułem "Powstanie styczniowe - zarys historyczny".

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj