Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola / Edukacja

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

IX Wojewódzki Rajd Rowerowy OHP "Na szlaku miejsc pamięci ofiar II wojny światowej"

Redakcja, 13.09.2016, 19:20

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

9 września 2016r., Łódzka Wojewódzka Komenda OHP w Łodzi wraz z Hufcem Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli zorganizowała IX Wojewódzki Rajd Rowerowy OHP pod hasłem "Na szlaku miejsc pamięci ofiar II Wojny Światowej 1939-1945". W organizację rajdu włączyli się również: Wójt Gminy Sędziejowice Jerzy Kotarski, Wójt Gminy Zapolice Witold Oleszczyk i Właściciele Gospodarstwa Agroturystycznego "Na Wyspie" w Młodawinie Górnym Wiesław i Alicja Rumpel. Trasa rajdu przebiegała drogami powiatu zduńskowolskiego i łaskiego (drogami miasta i gminy Zduńska Wola, gminy Sędziejowice i gminy Zapolice).

← REKLAMA

W rajdzie rowerowym długości około 30 km wzięło udział 333 rowerzystów, w tym 48 podopiecznych Hufców Pracy województwa łódzkiego. Uczestnikami rajdu byli: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Łasku, Zduńskiej Woli, Sędziejowicach, Poddębicach, podopieczni Hufca Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli, Hufca Pracy 5-6 w Łodzi, Hufca Pracy 5-3 w Łodzi, młodzież gimnazjalna ze Zduńskiej Woli, Karsznic i Poddębic, Pracownicy Nadleśnictwa Kolumna, podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zduńskiej Woli, oraz osoby indywidualne, a wśród nich Prezes Stowarzyszenia "Akcja dla Kolarstwa" Andrzej Syska.
Rajd rozpoczął się przy Muzeum Domu Urodzin Św. Maksymiliana Marii Kolbe - Patrona Miasta. Oficjalnego rozpoczęcia imprezy dokonali - Komendant ŁWK OHP w Łodzi Barbara Stanisława Günther oraz Komendant Hufca Pracy w Zduńskiej Woli Romuald Krystyniak, którzy powitali licznie przybyłą młodzież z wychowawcami, oraz zaproszonych gości - władze samorządowe miasta i powiatu zduńskowolskiego, powiatu łaskiego, przedstawicieli instytucji państwowych, pracodawców, przedstawicieli służb mundurowych, sponsorów, wolontariuszy Muzeum Św. Maksymiliana Marii Kolbe, księdza Mariusza z Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz media
Przedstawiciele Policji udzielili młodzieży i wychowawcom krótkich wskazówek o zachowaniu szczególnej ostrożności w czasie poruszania się w kolumnie rowerów i przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Po oficjalnym oddaniu hołdu i złożeniu wiązanek pod tablicą Św. Maksymiliana, zamordowanego przez hitlerowskiego okupanta, oraz pod "Pomnikiem Poległym w Walce o Wyzwolenie Ojczyzny" przez Komendant ŁWK OHP Barbarę Stanisławę Günther, Komendanta Hufca Pracy Romualda Krystyniaka, delegację młodzieży, oraz przedstawicieli władz samorządowych miasta i powiatu Zduńska Wola, uczestnicy ruszyli w trasę. Podczas rajdu złożono jeszcze wiązanki czterokrotnie - w Karsznicach pod Pomnikiem ,,Ku czci ofiar faszyzmu kolejarzom Juliuszowi Sylii, Kazimierzowi Kałużewskiemu", w Woli Marzeńskiej, przy mogile zbiorowej ,,Odzyskanie wolności za przetrwanie przez naród polski strasznej wojny i terroru niemieckiego", w Marzeninie pod Mogiłą Zbiorową Trzech Żołnierzy Polskich poległych we wrześniu 1939 roku, oraz w lesie koło miejscowości Grabia pod tablicą pamiątkową Lotnika Ppor. Edwarda Kramarskiego. Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu czuwanie objęła Ochotnicza Straż Pożarna w Bilewie, Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli i Łasku, Falck Medycyna Sp. z.o.o, ZOZ w Zduńskiej Woli, Straż Miejska w Zduńskiej Woli. Zapewnienie przez organizatorów eskorty ww. służb sprawiło że młodzież czuła się bezpiecznie na trasie rajdu i podczas postoju.
Zakończenie rajdu rowerowego odbyło się w Gospodarstwie Agroturystycznym "Na Wyspie" w Młodawinie Górnym, gdzie przy poczęstunku uczestnicy rajdu odpoczywali po trudach pokonanej trasy. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Młodzież wzięła udział w dwóch konkurencjach sportowych, przeprowadzonych przez Kadrę, oraz uczestników Hufca Pracy 5-15. Do konkurencji "boccia" oraz "rzut kółkiem ringo" zgłosiło się 50 uczestników rajdu. Nowością był quiz historyczny przygotowany i przeprowadzony przez Wychowawcę Hufca Pracy, w którym wzięło udział 30 osób. Uczestnicy przystępujący do konkursu musieli odpowiedzieć na 17 pytań zamkniętych, wykazując się wiedzą z zakresu II wojny światowej. Nagrody dla zwycięzców konkurencji sportowych oraz quizu historycznego ufundowane zostały przez Prezydenta Miasta Zduńska Wola Piotra Niedźwieckiego, właściciela Z.U.P Sagma Grzegorza Sapiejkę, Posła na Sejm RP Piotra Polaka. Ich wręczenia dokonali Komendant ŁWK OHP Barbara Stanisława Günther, Komendant Hufca Pracy Romuald Krystyniak oraz Wychowawca Joanna Siemińska.
Uhonorowani zostali również podopieczni Hufca Pracy, którzy aktywnie włączyli się w organizację imprezy, pełniąc dodatkowo rolę służby porządkowej. Nagrody uczestnikom wręczyła Pani Dorota Więckowska z biura poselskiego Posła na Sejm RP Piotra Polaka.
Nagrodę specjalną za wyróżniającą się postawę na rzecz Hufca Pracy i szkoły otrzymał uczestnik Hufca Pracy Karol Wal. Wręczenia nagrody dokonał Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi Paweł Jegier.
Jak co roku uhonorowane zostały także placówki oświatowe, które reprezentowały najliczniejsze grupy młodzieży. Puchar Komendanta ŁWK OHP Barbary Stanisławy Günther otrzymał Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sędziejowicach, Puchar Starosty Zduńskowolskiego Wojciecha Rychlika powędrował do Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Zduńskiej Woli a puchar Starosty Łaskiego Teresy Wesołowskiej do Zespołu Szkół Aktywności Zawodowej ZDZ w Zduńskiej Woli. Dla Publicznego Gimnazjum oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Poddębicach nagrody książkowe ufundował Starosta Poddębicki Ryszard Rytter. Udział młodzieży z Poddębic możliwy był dzięki zorganizowaniu środka transportu przez burmistrza Poddębic - Piotra Sęczkowskiego.
Miłym akcentem było wręczenie pucharu Komendantowi Hufca Pracy Romualdowi Krystyniakowi przez Zenona Kowalskiego - Przewodniczącego Rady Powiatowej Izby Rolniczej województwa łódzkiego w Zduńskiej Woli za rozbudzanie i pielęgnowanie uczuć patriotycznych w młodzieży oraz za ogrom pracy wkładanej corocznie w organizację tak dużej imprezy.
Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe dyplomy, znaczki okolicznościowe, materiały informacji turystycznej z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, upominki z Nadleśnictwa Lasów Państwowych w Kolumnie oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Sieradzu.
Należy podkreślić, że nie odbyłoby się to przedsięwzięcie z takim rozmachem i na tak wysoka skalę, gdyby nie znaczne wsparcie rzeczowe i finansowe sponsorów - przyjaciół OHP - co podkreślił w swojej wypowiedzi Komendant Hufca Pracy Romuald Krystyniak.
Celem rajdu było oddanie hołdu bohaterom i ofiarom II wojny światowej, przypomnienie o wielkim poświęceniu społeczeństwa polskiego, które złożyło najwyższą ofiarę na ołtarzu Ojczyzny. Oprócz akcentów patriotycznych młodzież miała możliwość poznania walorów turystyczno-krajoznawczych.
Tekst: Romuald Krystyniak
Zdjęcia: Barbara Nowak, Joanna Siemińska, Tomasz Kaczmarski

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj