Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Biznes i inwestycje

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Trendy w projektowaniu 2016. Nowoczesne wnętrza i modne projekty domów

Redakcja, 04.01.2016, 15:26

Dom idealny ma być nie tylko ciepły i rodzinny. Ważna jest też jego oryginalność, ucieczka od wszechobecnego banału, wprowadzenie do rzeczywistości nowych rozwiązań. Co pod względem mody architektonicznej i urządzenia wnętrz niesie rok 2016?

← REKLAMA

W budownictwie jednorodzinnym niezmiennie przeważa moda na projekty domów o prostej, wręcz technicznie ograniczonej do minimum, bryle budynku. Dominują - i dominować będą - prostopadłościany pozbawione nadmiernego efekciarstwa. Zdobienia jak najbardziej są dopuszczalne, ale w formie precyzyjnie określonej - mają być mocne stylowo, zauważalne, ale nie powinny przytłaczać ilością samego budynku. Moda idzie więc w kierunku raczej surowości niż stylu dworskiego pełnego misternych rzeźbień - podkreślają eksperci serwisu Archido.pl - największego w woj. łódzkim portalu z gotowymi projektami domów.


Zobacz ten projekt domu: http://www.archido.pl/projekty-domow/5209-zx101.html

Ten nacisk kładziony jest na estetykę, ukrycie zbędnych elementów, optymalne ich dobranie kolorystyczne. Dotyczy każdej sfery - od wejścia czy zadaszenia po układ rynien.

Pomysł na nowoczesny dom nie kończy się jednak wraz ze ścianami. Integralną częścią budynku jest już na dobre ogród. Pozostawianie go samemu sobie, ograniczanie się jedynie do zielonego trawiastego dywanu - to już nieaktualne. Z roku na rok wartość i znaczenie ogrodu rośnie - ma być swoistym przedłużeniem budynku, kolejnym pomieszczeniem domowników. Stąd też w wielu projektach widać tworzenie przestrzeni pomiędzy budynkiem a częścią rekreacyjną - tarasy, werandy czy podcienie są równie ważnym elementem każdego projektu jak same wnętrza.


Więcej zdjęć tego projektu: http://www.archido.pl/projekty-domow/49-homekoncept-23.html

Ukierunkowanie na naturę i eksponowanie jej piękna to jeden z trendów zauważalnych od dłuższego czasu. Tym cechuje się wiele projektów domów z bazy projektowej serwisu Archido.pl. Bardzo istotny w tej koncepcji jest ogród - idealnym rozwiązaniem jest ulokowanie go w pobliżu salonu tak, by duże przeszklone okna pozwalały na jego podziwianie przez cały rok. Dzięki temu staje się niejako częścią aranżacji wnętrza. Pod tym względem widoczna w nowych projektach jest moda na detale - dotyczy to urządzenia nawierzchni, zastosowanych mebli, ich kolorystyki. Istotne okazują się nawet takie szczegóły, jak elementy utrzymujące odpowiednio zastosowane pnącza. Wzory czerpie się z londyńskich szkół florystycznych - te kreują teraz modę na kontrast pomiędzy bujną zielenią a umiejętnie stosowanym szkłem czy cegłą. Dominować ma zieleń pozwalająca na wyeksponowanie ciekawie zaprojektowanych detali dekoracyjnych - nietypowych pojemników i donic czy też drabin dla rozrastających się roślin. Kolorystyka tych elementów - zgodnie z nowymi trendami - może być nawet zaskakująca, budząca zdziwienie w porównaniu do tradycyjnej zieleni. Odważni mogą więc stawiać na ekspresyjną pomarańczę, agresywną czerwień.

Skłonność do związku z naturą widać nie tylko w ogrodzie. Wewnątrz domów modne w tym roku będą grafiki - nawet zajmujące większość ścian - przestawiające środowisko, choć w nienaturalny, nieco artystyczny sposób. Nowoczesny design nadal stawia też na ekologię: można spodziewać się papierowych tapet, motywów stylizowanych pęknięć czy imitacji sęków. Im więcej drewna wewnątrz domu - tym modniej.

Jak na design budynku przekłada się na wnętrza domu? Pod względem kolorystyki - ma być delikatnie niebiesko oraz różowo, choć w bladej, mało ekspresyjnej formie. Tradycyjnie co roku Instytut Kolorów Pantone ogłosił jakie barwy obowiązywać będą w modzie na nowy sezon budowlany. Wnętrza powinny być właśnie zrównoważone tymi paletami tworząc - jak się to określa - aurę marzeń.

Wnętrza pełne roślin to trend, który urzeka przede wszystkim na zachodzie, choć stopniowo staje się również coraz bardziej popularny w Polsce. Naturalna zieleń ma kolejne zastosowania. Wnętrza ozdabiane są zielonymi obrazami, ciekawą formą kompozycyjną są też aranżacje, w których roślinność tworzy fragment ścian. Wzorem dla zwolenników naturalistycznej wizji domu jest projekt Słowaka Martina Bolesa, który w Starej Lubovnej stworzył drewniany dom z elewacją z syberyjskiego modrzewia. Na zewnątrz budynek urzeka barwami srebra i szarości. Z kolei wewnątrz - zadziwia ciepłem płynącym wprost ze świerkowych elementów będących fundamentem domu.

Zauważalnym trendem jest dążenie do rozświetlania, unikania półmroku nawet w miejscach, gdzie trudno o naturalne warunki. A tych w każdym domu jest wiele. To nie tylko korytarze czy toalety, ale również garderoby lub schowki - w pełni wyizolowane od reszty domu wnętrza codziennego użytku, ale pozbawione zazwyczaj okien. Prócz lamp coraz chętniej stosuje się w nich tzw. świetliki tunelowe - zapewniają rozproszone światło, a jednocześnie nie powodują np. nadmiernego ogrzewania pomieszczeń, co byłoby fatalnym rozwiązaniem latem. Świetliki tworzone są z trzech części - zewnętrzna, znajdując się na dachy, koncentruje na sobie światło słoneczne. Środkową tworzy tunel przenoszący je na krańcowy element ulokowany w zadaszeniu. To rozwiązanie zdobywa coraz więcej zwolenników.

We wnętrzach odczuwalna jest moda na nietypowe kominki. Mają już nie tylko grzać, ozdabiać wnętrze salonu i pozwalać - w pełni bezpiecznie - cieszyć się urokliwym widokiem trzaskającego ognia. Palenisko zgodne z najnowszymi trendami powinno być oparte na kaflach. Wybór jest ogromny: można stawiać na ceramikę masywną i potężną, jak i lżejsze formy. Producenci zapewniają najróżniejsze kształty i kolory; stosowane są też wzory np. nawiązujące do lokalnej estetyki i tradycji. Pod tym względem można liczyć na efektowność i efektywność, gdyż tego rodzaju kominki skutecznie utrzymują ciepło.

W niektórych projektach we wnętrzach odczuwalna jest moda na styl retro. Sięga wzornictwa lat 60., pełna jest sentymentów do stylizacji opartych na meblościankach czy sporych komodach. Daleko tej modzie do byłej meblowej siermiężności - to raczej forma poszukiwania właśnie tego rodzaju stylu przy wykorzystaniu obecnych możliwości. Tego rodzaju design można odnaleźć zarówno w pracach ekskluzywnych projektantów jak i dużych sieciówkach próbujących co roku zaskakiwać klientów nowymi pomysłami na niebanalne wnętrza. Jak w tej koncepcji wyglądałby ciepły dom? Duże przestronne salony są idealne do tego, by eksponować w nich stoliki kawowe obok dużych, drewnianych foteli wyposażanych w charakterystyczne podłokietniki. W tle sprawdzają się regały łączone z wielu części pozwalających na swobodą aranżację. Minimalizm okazuje się w tej koncepcji passé; dominuje miłe wspomnienie szalonych lat z przeszłości okraszone żywymi kolorami obić i detali.

Dom ma być pełen prostych kształtów oraz konstrukcji podkreślających geometrię. W 2016 r. nie ma miejsca na niejasności - każdy element wewnątrz ma swoje zastosowanie i nie powinno być ono ukrywane. Projektanci unikają więc zabudowy - krzesła czy stół mają być widoczne, wyeksponowane i dobitnie podkreślać swoje przeznaczenie. Ciekawym pomysłem jest stosowanie metalu jako formy ozdobnej. W nowoczesnych wnętrzach ma być błyszcząco, ale nie kiczowato. Dom nie ma ociekać blaskiem, a jedynie gdzieniegdzie wybijać go ponad ogólną formę.

Więcej inspirujących projektów domów z aranżacją wnętrz znajdą Państwo na stronie http://www.archido.pl/

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj