Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / gmina Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Uczcili swoich bohaterów

Redakcja, 06.10.2015, 09:44

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

We wsi Czechy (gmina Zduńska Wola) społeczność szkolna uczciła obrońców granic wsi i okolic, którzy uczestniczyli w walkach w obronie Ojczyzny w latach 1919-1921 i 1939-1945.

← REKLAMA

-Dziś można już mówić o wolności, gdy dawniej tylko o niej śpiewano i marzoo -Tymi słowami uczniowie Zespołu Gimnazjum, Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II przywitali gości zebranych pod koniec września pod Obeliskiem Pamięci w Czechach.

Przygotowana przez młodzież scena rodzajowa ukazała widzom dramatyczne momenty życia rodzin, nie do końca pogodzonych z wizją wojny, dylematy mężczyzn idących w bój, tęsknotę i samotność opuszczonych kobiet i dzieci. Pomimo wewnętrznych rozterek wszyscy wiedzieli, że wolność nie jest darem, lecz zdobyczą, o którą trzeba walczyć dzień po dniu, nie jest spoczynkiem, lecz nieustającym wysiłkiem całego społeczeństwa. Warto nadmienić, że autorski scenariusz przedstawienia został oparty na wspomnieniach spisanych przez doktora inżyniera Bolesława Rychlika.

Obelisk we wsi Czechy, który powstał dzięki zaangażowaniu wszystkich mieszkańców, na trwałe wpisał się do rodzimej tradycji. Jest cennym zabytkiem, o który nieustannie dbają wolontariusze z gimnazjum. Jest też świadkiem historii, na pozór niemym, jednak wytrwale przypominającym o tym, że najważniejszym celem naszych lokalnych patriotów była wolna Ojczyzna.

Na uroczystość, zorganizowaną z inicjatywy Henryka Staniuchy, wójta gminy Zduńska Wola oraz Anny Stoparczyk, dyrektora Zespołu Szkół w Czechach, przybyli radni gminy Zduńska Wola, nauczyciele wraz z uczniami gimnazjum oraz mieszkańcy wsi.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj