Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Historia

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Marzec 68’

Redakcja, 09.03.2016, 16:39

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Wydarzenia z marca 1968 roku w województwie łódzkim były tematem kolejnego spotkania Klubu Historycznego "Grot". Wykład w zduńskowolskim ratuszu wygłosił Józef Śreniowski, pracownik oddziału IPN w Łodzi, uczestnik wydarzeń marcowych.

← REKLAMA

-W zeszłym roku byłem w Wieluniu i w Złoczewie z takimi odczytami i to tak straszne emocje w człowieku wyzwala, coś, co się wydarzyło pięćdziesiąt lat temu, tylko byliśmy wtedy bardzo młodzi. Miałem 21 lat. (…)To są bardzo ważne wydarzenia, o których mało kto pamięta - mówi Józef Śreniowski. -Tak naprawdę, to chyba było tak, że byliśmy młodzi i szło nam o wolność. To, czego nas uczono i co doświadczaliśmy, jak życie wyglądało, jakby się bardzo mijało z tym w co myśmy uwierzyli. Można powiedzieć, że uwierzyliśmy w socjalizm, ale taki socjalizm, który daje wolność, a ponieważ ten nie dawał żadnej, ładnie to jest określane, poszło jak ogień po buszu, momentalnie cała Polska poszła. Z badań, które są od wielu lat prowadzone wynika, że znacznie więcej robotników w tym uczestniczyło niż studentów - opowiada Śreniowski.

Wykład został wygłoszony w ramach spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota", działającego przy Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Śreniowskiemu towarzyszył mieszkaniec naszego regionu Krzysztof Górski.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj