Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Zakładasz własną firmę? - dowiedz się wszystkiego o składkach ZUS.

Redakcja, 03.04.2017, 18:07

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Prowadzenie działalności gospodarczej z całą pewnością wiąże się z pewnymi obowiązkami, z których musi rozliczać się każdy przedsiębiorca. Jednym z takich obowiązków, który jednocześnie zaliczany jest do grupy tych najmniej lubianych, należą składki ZUS. Wysokość składek ZUS zależy od dwóch podstawowych wartości. Mowa tutaj oczywiście o:
1. przeciętnym wynagrodzeniu za pracę
2. minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Wśród składek wyróżnić możemy: emerytalną, rentową, wypadkową, zdrowotną oraz chorobową. Spośród wymienionych dobrowolnie opłacana jest tylko składka chorobowa, pozostałe mają charakter obligatoryjny.

← REKLAMA

Terminy opłacania składek ZUS
Składki ZUS opłacamy miesięcznie:
do 5 dnia następnego miesiąca w przypadku jednostek i zakładów budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych
do 10 dnia następnego miesiąca w przypadku osób fizycznych opłacających składki wyłącznie za siebie
do 15 dnia następnego miesiąca w przypadku pozostałych płatników (osób fizycznych, wspólników spółek cywilnych opłacających składki za swoich pracowników).

Mały ZUS dla rozpoczynających prowadzenie własnej firmy
Istnieje możliwość preferencyjnego opłacania składek ZUS. Oznacza to, że przez okres 24 miesięcy od rozpoczęcia działalności, nowe firmy mogą płacić niższe składki, co ma na celu pomoc młodym przedsiębiorcom w rozwoju ich biznesu. Składki w tym okresie są znacznie niższe, a cześć z nich, np. Fundusz Pracy, nie obowiązuje. Jest tak dlatego, że obowiązkiem przedsiębiorcy jest opłacanie Funduszu Pracy wtedy, gdy całość składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest równej wysokości składek płaconych od minimalnego wynagrodzenia przy umowie o pracę

Kto może skorzystać ze składek preferencyjnych?
Nie da się ukryć, że preferencyjne składki to spory ukłon w stronę młodych przedsiębiorców. Czy jednak każdy przedsiębiorca w pierwszych 24 miesiącach działalności może z nich skorzystać?
Otóż zniżkom podlegają wyłącznie osoby, które:
w okresie 60 miesięcy przed założeniem swojej firmy nie prowadziły żadnej pozarolniczej działalności gospodarczej
nie wykonywały działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy w bieżącym lub poprzednim roku (przedsiębiorcy, których z byłym pracodawcą nie łączy stosunek pracy - umowa o pracę lub spółdzielczy stosunek pracy)

Nie dotyczy to jednak osób, które wykonywały pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli były lub nadal są zatrudnione na umowę zlecenie.

Dwa lata później, czyli jak przejść na tzw. duży ZUS?
Po 24 miesiącach korzystania z ulg każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do przejścia na składki tradycyjnej wysokości. Istotną kwestią jest, że przejście na tzw. duży ZUS nie odbywa się automatycznie, w związku z czym należy dopełnić kilku formalności:
1. Wyrejestrować się poprzez złożenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych druku ZUS ZWUA (należy tego dokonać w terminie 7 dni od utraty prawa do opłacania składek preferencyjnych)
2. Kolejny etap to złożenie formularza ZUS ZUA, który stanowi zarejestrowanie płatnika składek ZUS (należy tego dokonać w terminie 7 dni od dnia, w którym zaczął obowiązywać wyższy ZUS)
3. Trzecim, a zarazem ostatnim krokiem jest złożenie deklaracji ZUS DRA, która dotyczy opłacania składek standardowej wysokości za pierwszy miesiąc. Na jej podstawie określa się podstawę do wyliczania składek (należy złożyć najpóźniej 10 dnia miesiąca następnego po miesiącu rozliczanym).

Podsumowując, składki na ZUS to bardzo rozległy, ale jednocześnie ważny temat. Charakteryzuje się częstymi zmianami i nowelizacjami, zatem konieczne jest śledzenie zmian na bieżąco.
Aktualną wysokość składek ZUS znajdziesz tutaj: https://6krokow.pl/ile-wynosza-skladki-zus-dla-przedsiebiorcy-oraz-dla-nowych-firm/

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2017 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj