Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Przydomowy trawnik jak ten w parku. Jak osiągnąć taki efekt?

Redakcja, 17.04.2018, 22:30

Zawsze zachwycały cię trawniki w parkach? Teraz podobny efekt możesz osiągnąć w swoim ogrodzie. Podstawą jest wybranie odpowiedniej mieszanki nasion traw, ale nie możemy zapominać również o odpowiedniej pielęgnacji takiego gazonu. Podpowiadamy, jak to zrobić!

← REKLAMA

W sprzedaży możemy znaleźć szeroką gamę różnych traw, a dokładnie ich mieszanek. Obecnie w sprzedaży nie znajdziemy zasadniczo pojedynczych gatunków traw - mieszanki są lepszym wyborem, ponieważ zawierają starannie skomponowane nasiona dające określony rezultat, na przykład są to mieszanki dekoracyjne, użytkowe czy uniwersalne.

Jeśli chcemy uzyskać efekt soczyście zielonego, gęstego trawnika takiego jak w parkach, powinniśmy przede wszystkim zdecydować się na mieszanki gazonowe, czyli dekoracyjne. Zawierają one nasiona, które pozwalają na osiągnięcie dekoracyjnego efektu, niemniej jednak taki trawnik nie będzie bardzo odporny na wydeptywanie. Oczywiście, nie oznacza to, że nie możemy po nim chodzić, niemniej jednak nie powinno się go intensywnie użytkować.

Mieszanka parkowa czy mieszanka dekoracyjna - gazonowa?

Do zasiewania parków wykorzystuje się najczęściej specjalne mieszanki parkowe, które są tworzone z myślą o zastosowaniu na terenach miejskich. Można również używać ich przy zakładaniu przydomowego trawnika - warto jednak pamiętać o tym, że nie znajdziemy ich zawsze w małych opakowaniach i niekiedy musimy kupić duży worek za wyższą sumę.

Mieszanki parkowe nie są jednak tożsame z mieszankami dekoracyjnymi - gazonowymi. W tych pierwszych znajdziemy gatunki, które nie są stosowane w tych drugich. Wynika to głównie z faktu, że parkowe trawniki nie są koszone tak często i muszą być one bardziej odporne na okresowe susze, ponieważ nie są one regularnie podlewane, co możemy zrobić w przypadku trawnika domowego.

Zatem trawnik z mieszanki parkowej może być dobrym wyborem dla osób chcących uzyskać ładny efekt, ale też bez przeznaczania na ten cel zbyt dużej ilości czasu. Jednak bardziej ozdobny rezultat uzyskamy z użyciem traw stricte dekoracyjnych - musimy przy tym pamiętać, że taki trawnik będzie wymagał też bardziej wytężonej pielęgnacji dla nieskazitelnego rezultatu - nawadnianie, nawożenie, aeracja, wertykulacja, odchwaszczanie.

Jakie nasiona sprawdzą się najlepiej?

Aby jednak wybrać odpowiednią mieszankę, najlepiej sprawdzić, co dokładnie się w niej znajduje. Na podstawie zawartych w niej nasion oraz ich ilości możemy określić, jaki trawnik uda nam się uzyskać.

W mieszankach tworzonych z myślą o dekoracyjnym efekcie najczęściej umieszcza się takie gatunki traw jak kostrzewa czerwona rozłogowa, życica trwała, kostrzewa szczeciniasta, kostrzewa trzcinowa. Najlepiej, aby w mieszance znajdowało się najwięcej kostrzewy czerwonej, ponieważ ma ona drobne i cienkie listki, dlatego trawniki z jej dużym udziałem wydają się bardziej puszyste, gładkie. Pozostałe gatunki zaprezentowanych traw również dobrze wyglądają, a przy tym dobrze sprawują się na słabszych glebach i są bardziej odporne na czynniki pogodowe.

Gdzie kupić dobrą mieszankę traw dekoracyjnych?

Zatem jeśli zależy ci na uzyskaniu dekoracyjnego efektu przed swoim domem i w ogrodzie, tak jak w dobrze utrzymanym parku, warto poszukać mieszanek dekoracyjnych - gazonowych albo mieszanek parkowych.

Możemy zakupić je obecnie w różnych sklepach, a także bezpośrednio u producentów, na przykład w Centrali Nasiennej Pietrzak - jej oferta jest zaprezentowana pod adresem: http://cnpietrzak.pl/. Za dobrej jakości mieszankę nasion traw ozdobnych zapłacimy jednak więcej - ceny mogą dochodzić nawet do 30-40 złotych za jeden kilogram trawy. Niemniej warto wydać więcej, aby mieć pewność, że efekt spełni nasze oczekiwania.

Fot. WP

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj