Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Dziedziczenie ustawowe - co warto wiedzieć?

Redakcja, 29.10.2018, 21:12

Sporządzony testament nie zawsze wyznacza, kto jest ostatecznym spadkobiercom. W niektórych sytuacjach korzysta się z dziedziczenia ustawowego opierającego się na prawie spadkowym. Co warto wiedzieć o kolejności dziedziczenia spadku? Kiedy udział spadkowy rozdzielany jest na podstawie testamentu?

← REKLAMA

Dziedziczenie na podstawie testamentu

Dziedziczenie na podstawie testamentu ma naturalnie pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Każdy sporządzający testament może powołać dowolną osobę na spadkobiercę, zarówno fizyczną, jak i prawną. Jednak, aby dokument był ważny, konieczne jest spełnienie kilku zasad. Ich niedopilnowanie często wiąże się z tym, że testament ostatecznie oceniany jest jako niespełniający kryteriów, a dziedziczenie ustalane jest na podstawie prawa spadkowego.

Czym jest dziedziczenie ustawowe?

Dziedziczenie ustawowe następuje w sytuacji, gdy spadkodawca nie sporządził testament, gdy dokument ten jest nieważny, a także w przypadku, jeśli osoby powołane do dziedziczenia nie mogą lub nie chcą zostać spadkobiercami. Dziedziczenie ustawowe regulowanie jest przepisami prawa spadkowego i może odnosić się zarówno do całego spadku, jak i do jego części. Podstawowymi zasadami, na których opiera się dziedziczenie ustawiczne to stosunki pokrewieństwa, małżeństwa lub przysposobienia.

W przypadku, gdy w naszej rodzinie zajdzie konieczność skorzystania z dziedziczenia ustawowego, często niezbędne okazuje się wsparcie prawnika, które pomoże w zebraniu i przygotowaniu odpowiednich dokumentów oraz rozwieje wszelkie wątpliwości. Kancelaria EA specjalizuje się w obsłudze prawnej klientów indywidualnych, jak i biznesowych w zakresie między innymi prawa spadkowego. Prawnicy pomogą nam przy stwierdzeniu nabycia spadku, a także w sprawach związanych z zachowkiem czy podziałem spadku.

Kto po kim dziedziczy?

Zgodnie z ustaleniami krewnych możemy podzielić na zstępnych oraz wstępnych. Do pierwszej grupy zaliczają się dzieci, wnuki, prawnuki, a do drugiej rodzice czy dziadkowie. Jednak kto w pierwszej kolejności utrzymuje spadek?

 • Dzieci i małżonek spadkodawcy
  Spadek po zmarłym dziedziczą w pierwszej kolejności jego dzieci oraz małżonek. Udział spadkowy jest dzielony między nimi na równe części. Jeśli dziecko spadkodawcy zmarło, część spadku, która pierwotnie jest na niego przypisana, przechodzi na jego potomków, także po wcześniejszym równym podziale.
 • Małżonek, rodzice, rodzeństwo
  Niekiedy spadkodawca nie posiada potomstwa. W takim przypadku spadek dzielony jest między małżonka, rodziców oraz rodzeństwo osoby zmarłej. Część przypisana do małżonka wynosi wówczas połowę spadku.
 • Rodzice, rodzeństwo i zstępni rodzeństwa
  Taka sytuacja występuje, gdy zmarły nie ma wśród krewnych zstępnych oraz małżonka. Wówczas spadek przypada rodzicom, rodzeństwu oraz zstępnym rodzeństwa.
 • Gmina
  Jeśli spadkodawca wystąpił o uzasadniony rozwód, małżonek zostaje wyłączony od dziedziczenia. Jeśli dodatkowo osoba zmarła nie posiadała krewnych, spadek przypada gminie jako spadkobiercy ustawowego. W przypadku, gdy występują problemy z ustaleniem miejsca zamieszkania zmarłej osoby, udział spadkowy przypisany jest do Skarbu Państwa.

Dziedziczenie ustawowe w wielu przypadkach może przysparzać wiele problemów. Sytuacje, jakie mają miejsce w prawdziwym życiu, są często zawiłe i skomplikowanie. Zrozumienie obowiązujących zasad wówczas okazuje się bardzo trudne, dlatego zazwyczaj niezbędna będzie pomoc prawników. Konsultacje pomogą rozwiązać wszelkie problemy i rozwiać pojawiające się wątpliwości.

Fot. Materiał Partnera / Kancelaria EA

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj