Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Jak poprawnie wybrać odpowiedni rozmiar obrusu?

Redakcja, 30.12.2019, 00:41

Mogłoby się wydawać, że wybór rozmiaru obrusu nie powinien nastręczać większych trudności. W rzeczywistości nie jest tak łatwo - dobrze dobrany obrus musi spełniać łącznie kilka warunków. Podpowiadamy, jak prawidłowo dobrać rozmiar obrusu.

← REKLAMA

Jak dobrać rozmiar obrusu - zmierz blat stołu

Złota zasada głosi, że obrus powinien dokładnie przykrywać cały blat stołu i zwisać z niego na około dwadzieścia, maksymalnie dwadzieścia pięć centymetrów z każdej strony. Przy czym nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia ze stołem kwadratowym, prostokątnym, czy okrągłym. Na każdy można kupić odpowiednio dobrany obrus. Jeśli mamy w domu niestandardowe meble możemy zamówić obrusy na stół nowoczesne na wymiar, na przykład w tym samym kolorze, co zasłony do salonu. To bardzo często stosowany zabieg stylistyczny.
Jeśli znamy już wymiary obrusu, dodajemy do jego szerokości i długości około 40 - 50 centymetrów. W przypadku stołu okrągłego dodajemy tę długość do średnicy blatu. Tak wymierzony obrus powinien ładnie prezentować się na stole. Jeśli marzą nam się dłuższe zwisy, musimy zachować ostrożność. Obrus nie może bowiem być zbyt długi. To nie tylko nieestetyczne, ale wręcz niebezpieczne.
Jeśli obrus będzie szyty z grubej i dość sztywnej tkaniny, można dodać kilka centymetrów więcej zapasu. Taki obrus na ogół nie opada miękko w dół. Przy zbyt małym zapasie może odstawać od stołu lub dawać wrażenie "daszku".

Jak dobrać rozmiar obrusu - odległość od kolan i krzeseł

Prawidłowo dobrany obrus nie powinien sięgać krzeseł ani tym bardziej zawijać się na nich. Nie wygląda to zbyt ładnie, ponadto jest ryzykowne. Jeśli obrus będzie zbyt długi, istnieje możliwość wepchnięcia go przy siadaniu zbyt mocno pod stół, co poskutkuje zsunięciem się zastawy. Podobnie przy wstawaniu - zbyt długi obrus można pociągnąć za sobą. Właśnie dlatego nie powinien on zbyt obficie leżeć na kolanach. Dopuszczalne jest lekkie zawinięcie, a najlepiej, by obrus jedynie lekko dotykał kolan. Ta zasada dotyczy także obrusów z gipiurą. Z niewiadomych powodów gipiura nie jest czasem zaliczana do szerokości i długości obrusu. To błąd.
Wymierzenie obrusu tak, by idealnie sięgał do krzeseł ma jeszcze jeden mankament. Nawet minimalne przesunięcie tkaniny będzie wyraźnie widoczne i bardzo nieestetyczne.

Jak dobrać rozmiar obrusu - stół owalny

Stół owalny traktuje się jak stół prostokątny i kieruje tymi samymi zasadami. Dla uniknięcia nieporozumień najlepiej jest zmierzyć długość i szerokość stołu w środkowej części boków, unikniemy w ten sposób przekłamań. Podobnie trzeba trzymać się zasady, iż zwisy nie mogą być zbyt długie. Zawsze trzeba brać pod uwagę odległość od krzeseł i od kolan.

Jak dobrać rozmiar obrusu - ława

W przypadku ławy najlepiej sprawdzają się bieżniki, które w ogóle nie dotykają kolan ani siedzisk. To najbezpieczniejsze rozwiązanie na eleganckie obrusy. Jeśli jednak zależy nam na obrusie, trzeba wziąć pod uwagę, że ława jest niższa niż stół, więc i odległość od krawędzi do kolan będzie mniejsza. Szacuje się, że maksymalna długość zwisu obrusu położonego na ławie nie powinna przekraczać piętnastu centymetrów, a jeśli ława jest bardzo niska, to nawet dziesięciu.

Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj