Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Podwórkowe spotkanie

Redakcja, 31.07.2015, 08:02

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Za nami kolejne spotkanie z cyklu "Miejsce, w którym mieszkam". Tym razem mieszkańcy mogli poznać podwórze kamienicy na rogu Łaskiej i Alei Kościuszki w Zduńskiej Woli.

← REKLAMA

Na miejscu obecnego budynku mieszkalnego znajdowała się wcześniej stajnia. Należała ona do Izraela Tauska, który sprzedał ją Zeligowi Herszfinklowi w roku 1864. Ten ostatni przebudował ją zupełnie na mocy obliczeń Budowniczego Powiatu Sieradzkiego, tym samym znacznie podnosząc wartość danego obszaru. Powstały dom frontowy numer 360 zajmował tzw. Plac Tauska wraz z murowanymi i drewnianymi parkanami, spichrzem z drzewa, wozownią, drewnianą szopą, drewnianą kładką, stajnią, oborą, drwalnikiem oraz studnią z pompą. Wszystko to znajdowało się na podwórku wyłożonym brukiem.
Po roku 1928 nieruchomość zmieniła właścicieli. Przejęły ją rodziny: Koźmińskich, Wajzberg, Unger i Szwerek(przy czym największe powierzchnie należały do dwóch pierwszych). W 1932 roku właściciele procesowali się między sobą o prawa własności i spadki w Sądzie Grodzkim w Zduńskiej Woli.

Wiadomo też, że Moszek Unger (jeden z właścicieli kamienicy) wykupił miejscowy browar i zajął się warzeniem piwa w Zduńskiej Woli. Następnie wyjechał do Palestyny, by tam rozwijać zainicjowany w naszym mieście interes.
Zgromadzeni na podwórku mieszkańcy również podzielili się swoimi historiami o miejscu, w którym żyją od lat. Wspominali m.in. baraki stojące obok budynku mieszkalnego - baraki były ustawione na czas remontu głównego budynku (w czasach dzieciństwa lubili się tam bawić, ponieważ baraki były ogrzewane; nie wiadomo niestety, z jakiego materiału były wykonane). Opowiadali też o bramie od strony Alei Kościuszki, przez którą wychodzili do szkoły oraz o balkonach od tej samej strony. Zarówno brama, jak i balkony zostały zlikwidowane w latach 60., podczas ogólnego remontu kamienicy.

Podczas II wojny światowej w tym miejscu mieścił się VETAG (Vereingte Textil Werke A.G. - Zjednoczenie Przemysłu Tekstylnego Spółka Akcyjna). Zarządzany przez nazistów Vetag miał rekwirować żydowskie przedsiębiorstwa, na mocy rozporządzeń Arthura Greisera. Fabrykantom żydowskim blokowano konta bankowe, rekwirowano fabryki, sklepy i magazyny, przejmowano majątki ruchome. Vetag został zlikwidowany w 1943 roku. Podczas spotkania pracownicy muzeum zaprezentowali też dawne fotografie i plany budowy kamienicy, które udostępniło Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj