Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

IV kwesta na ratowanie nagrobków

Redakcja, 29.10.2015, 10:58

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe

W najbliższy weekend - w sobotę i niedzielę - po raz czwarty na cmentarzu przy ul. Łaskiej będzie można spotkać kwestujących na rzecz ratowania cennych dla miasta nagrobków.

← REKLAMA

Z pieniędzy zeszłorocznej kwesty udało się odnowić grób Kazimierza Maciejewskiego, ucznia gimnazjum w Zduńskiej Woli, który poległ w walce w 1920 roku. Grób nie jest zabytkowy, ale ma dużą wartość symboliczną.

-W tym roku przypada 95. rocznica zwycięskiej bitwy tzw. "Cudu nad Wisłą", wojny polsko-bolszewickiej. Kazimierz Maciejewski był uczniem Państwowego Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego i ochotnikiem 205. pułku piechoty, brał udział w walkach na linii rzeki z wojskami litewsko-sowieckimi. Poległ w miejscowości Orne, to na terenie obecnej Litwy. Zmarł w wyniku ran 8 października 1920 roku. Życzeniem rodziny było, aby ich 21-letni syn spoczął na starym cmentarzy w Zduńskiej Woli - wyjaśnia motyw renowacji tego pomnika Jarosław Stulczewski, prezes TPZW w Zduńskiej Woli.

Kwestujący pojawią się na starym cmentarzu w sobotę i niedzielę w godz. 10-16. Wolontariusze będą mieli identyfikatory, a w podziękowaniu za datek będą wręczać pamiątkowe naklejki. Można też bezpośrednio wesprzeć akcję wpłacając pieniądze na subkonto. Szczegółu są dostępne na stronie internetowej TPZW.

Do tej pory udało się też odnowić nagrobek Pauliny Rauh. teściowej Ignacego Bernera - dawnego zduńskowolskiego proboszcza i zasłużonego dla miasta i Florentyna Rygockiego, także burmistrz Zduńskiej Woli.

Fot. Redakcja ZdunskaWola24.pl

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj