Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Zmarła Zofia Nieradko

Redakcja, 03.06.2016, 15:02

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Nie żyje Zofia Nieradko, zasłużony działacz kultury, społecznik oraz wieloletni skarbnik i honorowy członek Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. Zmarła w poniedziałek, 31 maja. Miała 86 lat.

← REKLAMA

Zofia Nieradko urodziła się 8 kwietnia 1930 r. w Warcie jako córka Zygmunta Józefa i Marianny małżonków Myszkiewicz. W roku 1937 rozpoczęła naukę w szkole powszechnej w Warcie, której nie ukończyła z powodu wybuchu wojny. Od 1942 r. pracowała w niemieckiej firmie E. F. Keske-Staedtische Bekleidungswerke w rodzinnym mieście. Po wojnie uczęszczała do Liceum Administracyjno-Handlowego w Sieradzu. Zamężna z Antonim Nieradko, długoletnim zastępcą dyrektora ds. technicznych Zakładów Przemysłu Bawełnianego "Zwoltex" w Zduńskiej Woli, gdzie razem zamieszkali w jednym z bloków przy ul. Zielonej. Pracowała w Wydziale Geodezji Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Zduńskiej Woli, a następnie Miejskim Domu Kultury. Po reorganizacji administracyjnej kraju i utworzeniu województwa sieradzkiego zatrudniona została jako główna księgowa w Wojewódzkim Domu Kultury w Sieradzu. Działała w PCK. W października 1975 r. została wybrana skarbnikiem Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli, pełniąc tą funkcję nieprzerwanie ponad 25 lat.

Zofia Nieradko była zasłużonym działaczem kultury i społecznikiem, posiadającym duże zasługi dla ruchu regionalnego byłego województwa sieradzkiego i Zduńskiej Woli. Swoją bezinteresownością i zamiłowaniem do kultury regionu, przyczyniła się do rozwoju niektórych form życia artystycznego i kulturalnego oraz wielu sukcesów w skali ogólnopolskiej Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. To też sprawiło, że zduńskowolskie Towarzystwo było trzykrotnie w centrum uwagi regionalistyki polskiej: w roku 1982, gdy zostało wyróżnione przez Ministra Kultury i Sztuki oraz redakcję "Kuriera Polskiego" nagrodą w wysokości 100 tys. zł za zajęcie drugiego miejsca w ogólnopolskim konkursie "Bliżej regionu - bliżej kraju"; w 1984 r. gdy zajęto pierwsze miejsce w tym samym konkursie z uzyskaną nagrodą w kwocie 500 tys. zł; w 1993 r. kiedy udało się wygrać konkurs "Małe ojczyzny - tradycja dla przyszłości" zorganizowany przez warszawską Fundację Kultury i uzyskano nagrodę w wysokości 500 mln zł na działalność statutową.

W ostatnim czasie mimo już podeszłego wieku w dalszym ciągu starała się w marę swoich możliwości aktywnie uczestniczy w życiu organizacji, uczestnicząc m. in. w zebraniach stowarzyszenia (ostatnio w marcu 2016 r.). W dowód wybitnych zasług dla stowarzyszenia, Walne Zebranie Członków Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli nadało jej w czerwcu 2015 r. godność członka honorowego.

Odznaczona za wieloletnią pracę społeczno-kulturalną: Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża (1975), Odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" (1980), Odznaką "Za Zasługi dla Województwa Sieradzkiego" (1985), Medalem Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli (2015).
Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele św. Mikołaja w rodzinnej Warcie, w sobotę o godz. 11. Po niej kondukt przejdzie na miejscowy cmentarz parafialny, gdzie zostanie pochowana.


Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj