Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Rozmawiali o biznesie

Redakcja, 20.08.2016, 13:43

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Na PMOSie rozpoczęło się w piątek I Regionalne Forum Gospodarcze, zostało ono zorganizowane w ramach Wystawy Rolno-Przemysłowej, która odbędzie się w niedzielę. Do Zduńskiej Woli przybyli nie tylko przedsiębiorcy ale również przedstawiciele władz samorządowych z regionu łódzkiego.

← REKLAMA

Forum Gospodarcze potrwa do niedzieli. O czym będą rozmawiać uczestnicy, opowiada starosta zduńskowolski Wojciech Rychlik:

- Po pierwsze: Zduńska Wola to miejsce z pewną kulturą przemysłową, z w miarę rozwiniętym przemysłem, chociaż ostatnie lata to okres, można rzec - przestoju. Świat postępuje do przodu i ucieka. Również w województwie łódzkim widać rozwijające się pokłady aktywności: Radomsko, Kutno to obszary, w których postawiono kilkanaście lat temu na modelowanie rozwoju gospodarczego, stworzono podstrefy gospodarcze. Podjęto aktywną politykę wspierania rozwoju przedsiębiorczości. Wprowadzono politykę stabilnych podatków lokalnych, nie podnosząc ich przez ileś lat. Te działania spowodowały, że Kutno, czy Radomsko dzisiaj są można powiedzieć, takimi przykładami biegunów wzrostu gospodarczego, co po tych latach wyrzeczeń również przełożyło się na twarde liczby zatrudnienia, na wzrost płac w regionie, na posadowienie kilkunastu nowych firm, gdzie zainwestowano olbrzymi kapitał. Na przykład w Kutnie, jest to bez mała już 2 miliardy złotych. 1,5 miliarda w Radomsku. Te samorządy zwiększyły również o 100% wpływy z podatków (...). Biorąc pod uwagę także wzrost zatrudnienia i płac, te elementy, to elementy pozytywnych przykładów. Trzeba czerpać wzorce od tych, którzy przeszli ścieżkę i dają dobre wzorce do naśladowania. My również widzimy taką potrzebę aby wokół Zduńskiej Woli powstały podstrefy gospodarcze. To, co kilka lat temu zaczęliśmy z wyznaczaniem Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, to co wiąże się z działaniami tam podejmowanymi, w najbliższych dniach będziemy ogłaszać już postępowanie na budowę łącznika. Będzie to otwarcie dostępności do terenów, które mogą być potencjalnie terenami inwestycyjnymi. Gmina Zduńska Wola i gmina Sędziejowice już prowadzą procesy związane z objęciem tych terenów planami zagospodarowania o kierunku przemysłowym. Tak, żeby można było tam inwestować. Mam nadzieję również, że i miasto Zduńska Wola tą drogą będzie chciało kroczyć. Bo jest to najbardziej słuszna droga. Stąd też my, jako samorząd powiatu chcemy zainspirować, żeby działać ku temu również u nas, postępować pro-gospodarczo, pro-rozwojowo i z otwartym można powiedzieć nastawieniem na biznes, na przedsiębiorców. Musimy modelować pod potrzeby rynku pracy również swoje działania związane z kształceniem zawodowym. Nie podnosić podatków tylko dlatego, że do budżetu potrzeba parę złotych, by jedną drogę lokalną wybudować. To musi być skoordynowana polityka, która da efekt może za kilkanaście lat, ale bez takiego działania ten rozwój gospodarczy u nas nie podźwignie się. (..) To forum ma inspirować, pokazywać dobre wzorce, by razem podążać wyznaczoną drogą - mówi.

Swoje zdanie na temat Forum wyraził równieź Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień

- Zduńska Wola ma tradycje Wystawy Rolno-Przemysłowej , która odbywa się już od wielu lat[...]. Będzie ta wystawa w niedzielę, ten teren wypełni się drobnymi rodzinnymi firmami i przedsiębiorstwami o większej skali ale przede wszystkim tymi, którzy przyjdą zobaczyć co można kupić, co produkuje powiat zduńskowolski ale nie tylko bo tu pojawiają się firmy z całego województwa, nawet z poza[...]. Myślę, że ten pomysł tegoroczny starostwa, aby obok wystawy zorganizować konferencję, aby zaprosić fachowców z doświadczeniami samorządowymi, jeśli chodzi o wsparcie biznesu, czy praktyków biznesu, którzy mogą przekazywać swoją wiedzę właśnie przedsiębiorcom to dobry pomysł na ugruntowanie tej wystawy jej tradycji, znaczenia i tego żeby ona rzeczywiście inspirowała środowisko i firmy do działania. Oby takich inicjatyw, które łączą w sobie, bo mamy tutaj zainteresowanych przedsiębiorców z powiatu łaskiego, mamy bezpośrednio zainteresowanych z powiatu sieradzkiego, aby takie łączące inicjatywy były widoczne, dawały przedsiębiorcom wiedzę, szanse na rozwój i możliwości rozejrzenia się za wsparciem. To miejsce, właściwie przez te trzy dni będzie źródłem informacji dal wszystkich i dla przedsiębiorców i dla ich klientów - dodawał.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj