Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Pamięci Boernera

Redakcja, 12.04.2013, 20:14

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Ignacemu Augustowi Boernerowi – zduńskowolaninowi, pułkownikowi dyplomowanemu Wojska Polskiego, ministrowi poczt i telegrafów w II RP, działaczowi niepodległościowemu - były poświecone piątkowe uroczystości w Zduńskiej Woli.

← REKLAMA

W tym roku mija 80. rocznica od śmierci wielkiego, aczkolwiek zapomnianego zduńskowolanina. Z tej właśnie okazji Jednostka Strzelecka 4040, która nosi imię I.A. Boernera zorganizowała uroczystości.

Najpierw zebrano się pod pocztą przy ul. Kilińskiego, aby pod tablicą upamiętniającą I.A. Boernera złożyć kwiaty. Później, na plebani kościoła ewangelicko-augsburskiego, gdzie urodził się i mieszkał Boerner, przypomniano życiorys oraz zasługi tego zduńskowolanina.

Boerner urodził się 11 sierpnia 1875 roku w Zduńskiej Woli, zmarł 12 kwietnia 1933 roku w Warszawie. Był synem Edwarda Ignacego, proboszcza ewangelickiego w Zduńskiej Woli i Kaliszu oraz Marii z Rauhów.

Podczas pracy w Zakładach Ostrowieckich pod pseudonimem Emil, organizował wystąpienia robotnicze, których kulminacją było proklamowanie 27 grudnia 1905 roku Republiki Ostrowieckiej. Na 3 tygodnie stanął na jej czele, ale tytuł "prezydent" przylgnął do niego na całe życie.

Po wkroczeniu do Polski wojsk rosyjskich osiadł we Lwowie i włączył się w działalność Związku Walki Czynnej. W 1914 roku wstąpił do Legionów Polskich. W 1929 został ministrem poczt i telegrafów w rządzie Kazimierza Świtalskiego. To dzięki niemu w blokach pojawiły się skrzynki pocztowe.

Zduńskowolanin był też przyjacielem i człowiekiem do zadań specjalnych Józefa Piłsudskiego.

W piątek w kościele ewangelicko-augsburskim otwarto też wystawę zdjęć ukazującą ostatnie 5 lat życia zduńskowolanina. Wystawa została przygotowana i opracowana przez Jarosława Stulczewskiego na podstawie fotografii pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie. Możną ją oglądać do końca kwietnia, wcześniej jednak należy skontaktować się z proboszczem tamtejszej parafii.

Gościem honorowym piątkowych uroczystości był wnuk pułkownika Krzysztof Boerner.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj