Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Upamiętnili bohaterów

Redakcja, 26.02.2018, 22:50

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Społeczność lokalna Osiedla Karsznice zebrała się w niedzielę 25 lutego by uczcić 74. Rocznicę egzekucji Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli, straconych przez niemieckich okupantów za działalność dywersyjną w czasie II wojny światowej.

← REKLAMA

Prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki oddał hołd bohaterom w emocjonalnym wystąpieniu, adresowanym do mieszkańców Karsznic, wśród których żyją rodziny "Chińczyka" i "Nita".

Kazimierz Kałużewski "Chińczyk" i Juliusz Sylla "Nit", zduńskowolanie, mieszkańcy Karsznic, pracownicy tamtejszej parowozowni byli członkami Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, którzy w sposób aktywny włączyli się w walkę z okupantem.

"Chińczyk" i "Nit" dokonywali dywersji poprzez celowe uszkadzanie lokomotyw biorących udział w transportach militarnych, a obsługiwanych w Karsznicach w taki sposób, że ich awarie następowały w miejscach odległych od lokomotywowni. Awarie te dezorganizowały sprawne funkcjonowanie zaopatrzenia armii niemieckiej, a sposób dywersji utrudniał wykrycie osób za nią odpowiedzialnych.

Sylla i Kałużewski mocno ryzykowali. Karą za sabotaż był wyrok śmierci. Obaj mieli rodziny, żony, i dzieci. Po aresztowaniu w grudniu 1942 roku, zarzucono im, między innymi całkowite zniszczenie osiemnastu parowozów i uszkodzenie ponad trzydziestu. 25 lutego 1944 roku Kałużewski i Sylla zostali powieszeni podczas publicznej egzekucji na terenie karsznickiej parowozowni.

Egzekucja miała mieć wymiar odstraszający. Pod przymusem sprowadzono na nią około 400 okolicznych mieszkańców, aby byli świadkami powieszenia dywersantów.

W miejscu ich stracenia znajduje się tablica pamiątkowa, przy której rokrocznie 25 lutego spotykają się mieszkańcy Zduńskiej Woli aby oddać hołd miejscowym bohaterom.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj