Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Biało-czerwony ratusz na 100 lat niepodległości

Redakcja, 19.03.2018, 07:59

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Ramowy wykaz wydarzeń rocznicowych, które odbędą się w Zduńskiej Woli w tym roku w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, przedstawił prezydent Zduńskiej Woli wraz z szefami miejskich jednostek kultury.

← REKLAMA

- To w sumie kilkadziesiąt wystaw, koncertów, happeningów, sesji popularno-naukowych. Organizują je Muzeum Historii Miasta, Miejski Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna oraz szkoły podstawowe i przedszkola prowadzone przez miasto. Włączymy się również we wszystkie uroczystości organizowane przez starostwo zduńskowolskie - podkreśla prezydent Piotr Niedźwiecki. W związku z rokiem rocznicowym symbolicznie, biało-czerwono oświetlony został również szczyt wieży zduńskowolskiego ratusza.

Do jednych z najciekawszych wydarzeń należeć będzie z pewnością zapowiadana przez Tomasza Polkowskiego, dyrektora MHM prezentacja w Zduńskiej Woli obrazu Jerzego Kossaka "Bitwa pod Zduńską Wolą - listopad 1914". - Mamy już podpisaną umowę z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, które jest właścicielem obrazu - mówi Tomasz Polkowski. - To prawdziwa gratka, u nas w Zduńskiej Woli będziemy mogli obejrzeć dzieło jednego z najsłynniejszych polskich malarzy-batalistów. Obraz będzie u nas gościł od września do grudnia tego roku - zapowiada.

Bardzo interesujące wydarzenie zapowiada również dyrektor Miejskiego Domu Kultury Sylwia Stasiak-Muzyka. - Organizujemy "Namiot Niepodległości - happening w sercu miasta". Spotkacie tu państwo grupy rekonstrukcyjne, które odtworzą tamte wydarzenia, będzie kino plenerowe, będziecie mogli posmakować potraw, które zduńskowolanie jadali w okresie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, przepisy na nie do dzisiaj są w zbiorach tutejszego muzeum i je właśnie wykorzystamy - dodaje.

Miejska Biblioteka Publiczna zorganizuje warsztaty tworzenia komiksu historycznego. - Przygotowujemy się również do tegorocznego Narodowego Czytania. W tym roku czytać będziemy "Przedwiośnie", które stawia właśnie pytanie o kształt Niepodległej - podkreśla Lidia Reflandowska-Jagielska, dyrektor MBP.

Koncerty patriotyczne, rajd rowerowy "Szlakiem niepodległości", trzy muzealne konkursy "Śladami niepodległości", wystawa "W drodze ku Niepodległej" czy sesja popularno-naukowa dotycząca budowania niepodległości na ziemiach Polski centralnej i udziału w tym protestantów to niewielka część wydarzeń, które zadzieją się w tym roku w mieście w związku z rocznicą. Ostatnie wydarzenie będzie współorganizowane z Towarzystwem Przyjaciół Zduńskiej Woli.

Wyjątkową rolę w budowaniu niepodległej Polski odegrały również Karsznice. Dlatego Muzeum Historii Miasta pracuje także nad dwiema wystawami poświęconymi Osiedlu, budowie karsznickiej parowozowni oraz drugą, dedykowaną ludziom kolei.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj