Ramowy wykaz wydarzeń rocznicowych, które odbędą się w Zduńskiej Woli w tym roku w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, przedstawił prezydent Zduńskiej Woli wraz z szefami miejskich jednostek kultury.
- To w sumie kilkadziesiąt wystaw, koncertów, happeningów, sesji popularno-naukowych. Organizują je Muzeum Historii Miasta, Miejski Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna oraz szkoły podstawowe i przedszkola prowadzone przez miasto. Włączymy się również we wszystkie uroczystości organizowane przez starostwo zduńskowolskie - podkreśla prezydent Piotr Niedźwiecki. W związku z rokiem rocznicowym symbolicznie, biało-czerwono oświetlony został również szczyt wieży zduńskowolskiego ratusza.
Do jednych z najciekawszych wydarzeń należeć będzie z pewnością zapowiadana przez Tomasza Polkowskiego, dyrektora MHM prezentacja w Zduńskiej Woli obrazu Jerzego Kossaka "Bitwa pod Zduńską Wolą - listopad 1914". - Mamy już podpisaną umowę z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, które jest właścicielem obrazu - mówi Tomasz Polkowski. - To prawdziwa gratka, u nas w Zduńskiej Woli będziemy mogli obejrzeć dzieło jednego z najsłynniejszych polskich malarzy-batalistów. Obraz będzie u nas gościł od września do grudnia tego roku - zapowiada.
Bardzo interesujące wydarzenie zapowiada również dyrektor Miejskiego Domu Kultury Sylwia Stasiak-Muzyka. - Organizujemy "Namiot Niepodległości - happening w sercu miasta". Spotkacie tu państwo grupy rekonstrukcyjne, które odtworzą tamte wydarzenia, będzie kino plenerowe, będziecie mogli posmakować potraw, które zduńskowolanie jadali w okresie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, przepisy na nie do dzisiaj są w zbiorach tutejszego muzeum i je właśnie wykorzystamy - dodaje.
Miejska Biblioteka Publiczna zorganizuje warsztaty tworzenia komiksu historycznego. - Przygotowujemy się również do tegorocznego Narodowego Czytania. W tym roku czytać będziemy "Przedwiośnie", które stawia właśnie pytanie o kształt Niepodległej - podkreśla Lidia Reflandowska-Jagielska, dyrektor MBP.
Koncerty patriotyczne, rajd rowerowy "Szlakiem niepodległości", trzy muzealne konkursy "Śladami niepodległości", wystawa "W drodze ku Niepodległej" czy sesja popularno-naukowa dotycząca budowania niepodległości na ziemiach Polski centralnej i udziału w tym protestantów to niewielka część wydarzeń, które zadzieją się w tym roku w mieście w związku z rocznicą. Ostatnie wydarzenie będzie współorganizowane z Towarzystwem Przyjaciół Zduńskiej Woli.
Wyjątkową rolę w budowaniu niepodległej Polski odegrały również Karsznice. Dlatego Muzeum Historii Miasta pracuje także nad dwiema wystawami poświęconymi Osiedlu, budowie karsznickiej parowozowni oraz drugą, dedykowaną ludziom kolei.