Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Kolejny sposób na walkę ze smogiem

Redakcja, 22.02.2019, 13:35

Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

Zduńskowolska Straż Miejska w tym sezonie grzewczym przeprowadziła już 158 kontroli tego, czym w Zduńskiej Woli pali się w piecach.

← REKLAMA

Jak poinformował prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora, miasto podpisało umowę z Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym na przeprowadzanie analiz próbek popiołu z palenisk.

- Takie próbki podczas kontroli pobierać będą strażnicy miejscy. Strażnicy zostali przeszkoleni pod kątem metodologii pobierania próbek - mówi prezydent. - Miasto zostało zaopatrzone w specjalne pojemniki na próbki wraz z plombami do nich - dodaje.

Straż Miejska podejmuje coraz więcej interwencji związanych ze stosowaniem niedozwolonego opału, który w ogromnej mierze przyczynia się do powstawania smogu. Przeprowadza takie kontrole z własnej inicjatywy - strażnicy, na podstawie Prawa ochrony środowiska są upoważnieni do sprawowania w imieniu Prezydenta Miasta kontroli palenisk i kotłowni. Coraz częściej również powodem interwencji są zgłoszenia od mieszkańców. Blisko 70 procent interwencji jest podejmowanych właśnie po telefonach od zduńskowolan.

Pobieranie próbek popiołu z palenisk jest metodą weryfikacji zgłoszeń. Wyniki badań są również podstawą w sprawach kierowanych do sądu. Pobieranie próbek odbywa się zgodnie ze specjalną procedurą, zawsze w obecności właściciela nieruchomości. Następnie w specjalnym, zaplombowanym pojemniku wysyłane jest do laboratorium. Czas oczekiwania na wyniki to około 7 dni. To badanie składu chemicznego popiołu daje jednoznaczne wyniki.

- Jeżeli w palenisku występować będą substancje niedozwolone, odpady lub śmieci, to analiza ze stuprocentową dokładnością to wykaże - informuje Robert Zawiasa, komendant Straży Miejskiej i przypomina o karach: za palenie substancjami niedozwolonymi grozi mandat karny do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu to po postępowaniu sądowym grzywna do 5 tys. zł.

Koszty badań ponosi miasto, jeśli jednak sprawa trafi do sądu, to będzie wnioskować o odzyskanie tych pieniędzy od osoby stosującej niedozwolony opał. Umowa z Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym została podpisana na cały rok.

Fot. UM Zduńska Wola

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

 • ~gość_3089 (IP: *.*.78.207), 22.04.2019, 12:21
  Gdzie są te mieszkania Panie "Prezydencie" hahaahahahahahaah ŻAL
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj