Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Schronienia dla kotów

Redakcja, 27.11.2020, 01:17

Dziesięć podwójnych, piętrowych domków oraz 25 pojedynczych z przedsionkiem - oto nowe, bezpieczne i ciepłe schronienia dla kotów wolno żyjących w Zduńskiej Woli. Społeczni opiekunowie zwierząt zdecydują, gdzie ustawić budki.

← REKLAMA

- Koty wolnożyjące bardzo często nazywane są bezdomnymi. Niesłusznie, im prawo do swobodnego życia daje ustawa o ochronie zwierząt - wyjaśnia Anna Kamila Kaczmarek, społeczny opiekun kotów. - Mają w sobie coś z drapieżników. Zachowały aktywne instynkty łowne, więc lubią żyć na wolności i polować - wyjaśnia. Zapobiegają rozprzestrzenianiu się gryzoni. Polują na otwartych przestrzeniach, ale w poszukiwaniu myszy i szczurów odwiedzają też piwnice czy klatki schodowe. Dlatego są bardzo pożądanymi lokatorami miast.

Zduńskowolanie ufundowali im wygodne schronienia. Domki są drewniane, zaimpregnowane i ocieplone. Część z nich ma parter i piętro oraz dwa wejścia. Otwierany dach ułatwia opiekunom sprzątanie wnętrza. Budki są całoroczne i mogą posłużyć przez ok. 10 lat.

Pomysł, by zduńskowolskie koty wolno żyjące zamieszkały w specjalnych domkach zgłosił Waldemar Hintze. Spodobał się innym społecznym opiekunom kotów. Tak powstał pomysł zgłoszenia projektu do budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy poparli go w głosowaniu.

- Rekonesans rynku zrobiliśmy sami. Poszukiwaliśmy domków, które estetycznie wkomponują się w otoczenie, a jednocześnie będą bezpiecznym, wygodnym schronieniem dla kotów - opowiada Anna Kamila Kaczmarek. Urząd miasta wydał na zakup budek 10.000 zł z budżetu obywatelskiego.

Ze względu na pandemię COVID-19 w tym roku zawieszono zbieranie projektów i głosowanie na budżet obywatelski Jeśli sytuacja epidemiczna się poprawi, program powróci w 2021 r.

źródło: UM Zduńska Wola
Fot. UM Zduńska Wola

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj