Tężnia solankowa w parku miejskim w Zduńskiej Woli to pomysł mieszkańców wybrany do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego. Urządzenie ma być gotowe do końca roku.
Zgłoszony przez mieszkańców Zduńskiej Woli i wybrany w głosowaniu projekt budowy tężni solankowej, to kolejne przedsięwzięcie, jakie będzie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2023. Urząd Miasta Zduńska Wola podpisał umowę z wykonawcą tężni, która stanie w parku miejskim.
Wykonawca wybrany w przetargu to firma Kryształowy Świat PHU Export Aldona Grabowska Pajdak z Libiąża. Zgodnie z umową ma pięć miesięcy na wykonanie dokumentacji projektowej, a następnie realizację robót budowlanych dla zadania pod nazwą "Tężnia solankowa w Parku Miejskim". Koszt inwestycji to 399 tys. zł.
Zadanie polega na zaprojektowaniu a następnie budowie tężni solankowej wraz z zagospodarowaniem terenu wokół. Tężnia ma być zaprojektowana jako element małej architektury parku, nawiązujący stylistyką do istniejących elementów, zachowując spójność architektoniczną.
Według założeń programu funkcjonalno-użytkowego tężnia ma mieć około 6 metrów długości, około 4,5 metra wysokości oraz głębokość około 1,4 m. Powinna być wyposażona w generator mgły solankowej oraz mieć sterownik regulujący cykl pracy. Wokół tężni mają zostać zaprojektowane miejsca do odpoczynku, siedziska nawiązujące stylem do istniejących elementów w parku. Nawierzchnia terenu wokół tężni będzie też nawiązywać do parkowych alejek gliniasto - żwirowych. Tężnia będzie oświetlona dwiema lampami parkowymi.
Budowa tężni solankowej w parku nie spowoduje wycinki drzew, natomiast w trakcie trwania robót budowlanych wykonawca będzie musiał zabezpieczyć istniejący drzewostan zgodnie z Systemem Zarządzania Zielenią Miejską.
Budowla powstanie w północno-zachodniej część parku, w pobliżu małego stawu. Ma być miejscem, gdzie zduńskowolanie zażywać będą leczniczych inhalacji. Konstrukcja tężni powinna być zbudowana z drewna i obłożona gałęziami tarniny, po których będzie spływać solanka.
Działanie tężni solankowej, nazywanej też inhalatornią zewnętrzną, polega na rozpylaniu solanki. To budowla z drewna i gałęzi tarniny, po której spływa woda mineralna bogata w jony sodowe, związki bromu, jodu oraz soli magnezowych. Powietrze wokół tężni w wyniku parowania wody solankowej tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do klimatu nad morzem. Przebywanie w tężni powinno trwać co najmniej pół godziny.