Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Powstanie tężnia solankowa!

Redakcja, 20.07.2023, 11:34

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Tężnia solankowa w parku miejskim w Zduńskiej Woli to pomysł mieszkańców wybrany do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego. Urządzenie ma być gotowe do końca roku.

← REKLAMA

Zgłoszony przez mieszkańców Zduńskiej Woli i wybrany w głosowaniu projekt budowy tężni solankowej, to kolejne przedsięwzięcie, jakie będzie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2023. Urząd Miasta Zduńska Wola podpisał umowę z wykonawcą tężni, która stanie w parku miejskim.

Wykonawca wybrany w przetargu to firma Kryształowy Świat PHU Export Aldona Grabowska Pajdak z Libiąża. Zgodnie z umową ma pięć miesięcy na wykonanie dokumentacji projektowej, a następnie realizację robót budowlanych dla zadania pod nazwą "Tężnia solankowa w Parku Miejskim". Koszt inwestycji to 399 tys. zł.

Zadanie polega na zaprojektowaniu a następnie budowie tężni solankowej wraz z zagospodarowaniem terenu wokół. Tężnia ma być zaprojektowana jako element małej architektury parku, nawiązujący stylistyką do istniejących elementów, zachowując spójność architektoniczną.

Według założeń programu funkcjonalno-użytkowego tężnia ma mieć około 6 metrów długości, około 4,5 metra wysokości oraz głębokość około 1,4 m. Powinna być wyposażona w generator mgły solankowej oraz mieć sterownik regulujący cykl pracy. Wokół tężni mają zostać zaprojektowane miejsca do odpoczynku, siedziska nawiązujące stylem do istniejących elementów w parku. Nawierzchnia terenu wokół tężni będzie też nawiązywać do parkowych alejek gliniasto - żwirowych. Tężnia będzie oświetlona dwiema lampami parkowymi.

Budowa tężni solankowej w parku nie spowoduje wycinki drzew, natomiast w trakcie trwania robót budowlanych wykonawca będzie musiał zabezpieczyć istniejący drzewostan zgodnie z Systemem Zarządzania Zielenią Miejską.

Budowla powstanie w północno-zachodniej część parku, w pobliżu małego stawu. Ma być miejscem, gdzie zduńskowolanie zażywać będą leczniczych inhalacji. Konstrukcja tężni powinna być zbudowana z drewna i obłożona gałęziami tarniny, po których będzie spływać solanka.

Działanie tężni solankowej, nazywanej też inhalatornią zewnętrzną, polega na rozpylaniu solanki. To budowla z drewna i gałęzi tarniny, po której spływa woda mineralna bogata w jony sodowe, związki bromu, jodu oraz soli magnezowych. Powietrze wokół tężni w wyniku parowania wody solankowej tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do klimatu nad morzem. Przebywanie w tężni powinno trwać co najmniej pół godziny.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2023 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj