Postępują prace na nowej ulicy, jaka pozwoli otworzyć nowe tereny do rozwoju miasta. "Budową drogi od ul. Stefana Złotnickiego do ul. Komisji Edukacji Narodowej" to inwestycja, na którą samorząd pozyskał dofinansowanie z programu rządowego.
Do końca roku w Zduńskiej Woli powinna zostać ukończona inwestycja pod nazwą "Budową drogi od ul. Stefana Złotnickiego do ul. Komisji Edukacji Narodowej". To przedsięwzięcie samorządu miasta, które ma spowodować otwarcie nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe czy usługowe. Droga powstaje bowiem w atrakcyjnym terenie, w samym centrum miasta. Ulica będzie równoległa do południowej części placu Wolności i ulicy Sieradzkiej.
Inwestycja obejmuje wykonanie drogi o łącznej długości 1064 m, w tym wykonanie jezdni asfaltowej o szer. 5 m, ciągów pieszych i zjazdów z betonowej kostki brukowej po obu stronach jezdni oraz asfaltowej ścieżki rowerowej po stronie południowej.
Miejscem połączenia dwóch odcinków będzie wyniesione skrzyżowanie. W projektowanych drogach oraz ciągach pieszo - rowerowych poprowadzone zostaną sieci: wodociągowa, kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Inwestycja obejmować będzie również wykonanie sieci gazowej oraz sieci oświetlenia ulicznego.
Budowa drogi pozwoli na otwarcie terenów inwestycyjnych oraz poprawę dostępności komunikacyjnej. Prace na zlecenie Urzędu Miasta Zduńska Wola prowadzi firma Hydromak z Poręb koło Zduńskiej Woli. Termin realizacji to grudzień 2023 r. Wartość zadania to około 8 mln zł. Inwestycja dofinansowana jest z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 7.278.647,00 zł.
Nieodkryte tereny w sercu miasta
Budowa nowej drogi to projekt o dużym potencjale rozwojowym. Przedłużenie Złotnickiego pozwoli otworzyć tereny pomiędzy Placem Wolności, ulicą Kościelną, Adama Mickiewicza, Komisji Edukacji Narodowej i Sieradzką.
- Inwestycja ta pozwoli nam uwolnić spory potencjał w samym sercu miasta - komentuje Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.
Inwestycja położona jest na terenie historycznego układu urbanistycznego miasta Zduńska Wola, wpisanego do wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków. To teren objęty nadzorem archeologicznym. Inwestycja realizowana jest w terenie niezurbanizowanym, który wcześniej był zarośnięty krzakami i drzewami, środkiem działki płynął kanał ogólnospławny odprowadzający nieczystości w kierunku ulicy Adama Mickiewicza.