Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Jest budżet na 2024 rok

Redakcja, 21.12.2023, 01:21

Budżet Zduńskiej Woli na 2024 rok został przyjęty przez Radę Miasta Zduńska Wola. Radni przyjęli uchwałę podczas sesji zwołanej na 20 grudnia. Plan wydatków opiewa na 228 mln zł.

← REKLAMA

W przyszłym roku samorząd będzie dysponował budżetem w wysokości ponad 228 mln zł. Z tego 40,3 mln zł będzie przeznaczonych na inwestycje w Zduńskiej Woli.

W budżecie na 2024 rok najpoważniejszą pozycję stanowią wydatki na oświatę i wychowanie. To niemal 80 mln zł. To obecnie prawie 36 proc. wszystkich wydatków rocznych. Ponad 41 mln zł będzie kosztowało utrzymanie szkół podstawowych, a około 24 mln zł działanie przedszkoli miejskich. Władze Zduńskiej Woli na pomoc społeczną wydadzą około 14 mln zł.

Miasto przeznaczy 6,8 mln zł na lokalną komunikację publiczną. To między innymi pieniądze, jakie zostaną przekazane Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacji w Zduńskiej Woli, za świadczenie usług na terenie miasta. To niemal 630 tys. tak zwanych wozokilometrów rocznie.

Kwota ponad 30 mln zł zabezpieczona będzie na tak zwaną gospodarkę komunalną. W tej kwocie 15,6 mln zł to wydatki na gospodarowanie odpadami, czyli między innymi ich odbiór i zagospodarowanie. A samo oświetlenie ulic w 2024 roku pochłonąć ma 1,8 mln zł.

Na kulturę fizyczną przeznaczonych zostanie 5,3 mln zł. W tej kwocie mieszczę się między innymi inwestycje w budowę kortów tenisowych.

W budżecie na 2024 rok nieco ponad 40 mln zł przewidziano na tak zwane zadania inwestycyjne. W planie inwestycji w Zduńskiej Woli znalazło się kilkadziesiąt pozycji.

Ponad 21 mln zł to wydatki na inwestycje na drogach. W tej kwocie znalazły się między innymi takie zadania, jak przebudowa placu Wolności, na co przewidziano ponad 1,9 mln zł z półtoramilionowym dofinansowaniem z rządowego funduszu Polski Ład, a także czwarty etap przebudowy chodników w mieście za milion złotych. Także milion złotych planowany jest na ułożenie nakładek bitumicznych na drogach miejskich. Zaplanowano również przebudowę pętli autobusowej przy ul. Paprockiej za 400 tys. zł.

W planie wydatków przewidziano także przebudowę ulicy Turystycznej, na którą ma zostać wydanych 400 tys. zł, a także przebudowę ulic Strzeleckiej, Brzozowej i Szpakowej za 300 tys. zł. Kolejne ulice w wydatkach inwestycyjnych to przebudowa Dalekiej za 200 tys. zł oraz kolejny etap przebudowy sięgaczy przy ul. Hetmańskiej również za 200 tys. zł.

Miasto będzie kontynuowało inwestycję w przebudowę dróg gminnych, czyli na ulicach Złotej, Prostej i Karola Szymanowskiego oraz Wodnej. To wydatek planowany na ponad 9 mln zł. Z tego ponad 8 mln zł to kwota przyznanego dofinansowania z rządowego funduszu Polski Ład.

Są też zaplanowane wydatki przyszłościowe, a wśród nich te na opracowanie dokumentacji. Ponad 900 tys. zł to koszt projektu budowy dróg na osiedlu Nowe Miasto oraz osiedlu Jana Pawła II w Zduńskiej Woli. Z kolei 130 tys. zł ma być przeznaczone na dokumentację projektową na budowę drogi do terenów rozwojowych między ul. Łaską oraz ul. Łanową. Przygotowano także 150 tys. zł na dokumentację ulicy Wrzosowej oraz 100 tys. zł na dokumentację rozbudowy ul. Adama Mickiewicza.

Kolejne ulice w Zduńskiej Woli mają zyskać oświetlenie. W projekcie budżetu samorząd planuje budowę oświetlenia przy ul. Narciarskiej za 100 tys. zł, przy ul. Nowomiejskiej za 40 tys. zł oraz przy ul. Wrzosowej za 50 tys. zł. Z kolei modernizacja oświetlenia już istniejącego ma kosztować 100 tys. zł.

Samorząd zamierza nadal inwestować w porządkowanie wyglądu miasta. Przygotowana ma być dokumentacja projektowa zagospodarowania terenu pomiędzy ulicą Ogrodową oraz placem Wolności, a następnie na jej podstawie wykonane to zadanie. Razem zaplanowano na ten cel 330 tys. zł. Nieco ponad 100 tys. zł przewidziano na zagospodarowanie terenu wokół kamienic przy ul. Sieradzkiej.

Wśród planowanych inwestycji jest budowa pomostu na Kępinie. Zaplanowano na to 2,5 mln zł, z czego 1,9 mln zł to pozyskane dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład. Nad zbiornikiem ma być także realizowana mniejsza inwestycja, wybrana przez mieszkańców w ramach konsultacji Zielonego Budżetu. To projekt nasadzeń nazwany "Zielone wrota Kępiny" za niemal 90 tys. zł. Nad Kępiną stanie także "Różowa Ławeczka" za 14,4 tys. zł. To z kolei zadanie z Budżetu Obywatelskiego.

Zduńska Wola będzie inwestowała w ekologiczne rozwiązania. W planie jest ponad 1,3 mln zł na budowę Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Zduńskiej Woli. Natomiast 2,8 mln zł przeznaczonych zostanie na budowę parku przy ul. Sieradzkiej, na tak zwanych Trzech Koronach.

W budżecie zaprojektowano również milion złotych na zadanie nazwane "ochrona powietrza atmosferycznego i klimatu". Chodzi o dotacje, jakie mają być udzielane mieszkańcom Zduńskiej Woli na wymianę pieców węglowych. Planowane jest udzielanie takiej pomocy w wysokości 7 tys. zł. Przewidziany milion w projekcie budżetu pozwoli skorzystać z programu Stop Smog kolejnym ponad stu właścicielom budynków. W ciągu czterech lat prowadzenia programu Stop Smog z dotacji skorzystało 726 gospodarstw domowych w Zduńskiej Woli.

W 2024 roku miasto planuje także wydać 2,4 mln zł na utworzenie żłobka. Placówka powstanie w budynku po przedszkolu przy ul. Sieradzkiej 7, a będzie mogła przyjąć 68 dzieci.

Kolejne wydatki planowane są na tak zwaną infrastrukturę sportową. 950 tys. zł planowanych jest na budowę kortów tenisowych. To zadanie wybrane przez mieszkańców w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego. Projekt budżetu mieści także 196 tys. zł na dokumentację budowy strzelnicy, a także 40 tys. zł na budowę rzutni lekkoatletycznej.

Władze miasta mają również w planie wydatek 30 tys. zł na przygotowanie dokumentacji budowy pomnika założyciela miasta Stefana Złotnickiego. To jedno z zadań planowanych z okazji 200-lecia Zduńskiej Woli, jakie przypada w 2025 roku.

źródło: UM Zduńska Wola
Fot. UM Zduńska Wola

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj