Pierwsza społeczna lodówka w Zduńskiej Woli została zainstalowana przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ulicy Getta Żydowskiego 21b.
Lodówka społeczna jest czynna przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu oraz monitorowana. Inicjatorami akcji są Matylda Dębowska i Sebastian Kołodziejek.
- Lodówka jest miejscem, gdzie mieszkańcy mogą pozostawić jedzenie, którym chcieliby podzielić się z innymi, a jednocześnie ci, którzy tego potrzebują, mogą z niego skorzystać. Zachęcam wszystkich do dzielenia się z innymi - mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.
Termin jej "otwarcia" nie jest przypadkowy. Pozostałe po świętach jedzenie nie musi się zmarnować. Jak wynika z sondażu Kantar Public dla firmy Too Good to Go, 39% Polaków wyrzuca do kosza potrawy świąteczne. Najczęstszym powodem, wskazanym przez 52 proc. respondentów, jest jego zepsucie.
- Jestem pewna, że ten pomysł zainicjuje lawinę dobrych uczynków i pokaże, że wszyscy możemy się wspierać. Zduńskowolska lodówka społeczna jest miejscem, gdzie możemy znaleźć nie tylko jedzenie, ale również ciepło i zrozumienie - wyjaśnia Matylda Dębowska, aktywistka i pomysłodawczyni projektu.
Jak działa lodówka społeczna?
W lodówce można zostawić to, czego już nie chcemy, nie potrzebujemy, mamy za dużo lub po prostu chcemy się tym podzielić. Wystarczy przyjść i włożyć coś do lodówki lub przyjść i poczęstować się jej zawartością.
Jak i czym się podzielisz?
Produkty zostawione w lodówce społecznej nie mogą posiadać żadnych oznak zepsucia w postaci pleśni czy nieprzyjemnego zapachu. Potrawy czy artykuły powinny być szczelnie zapakowane. Jeśli nie zostały zapakowane fabrycznie przez producenta, ponieważ zostały np. przygotowane samodzielnie w domu, konieczny jest dokładny opis tego oraz data przygotowania. W lodówce nie można zostawiać alkoholu w żadnej postaci.