Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Redakcja, 02.03.2024, 00:10

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony był w Zduńskiej Woli przy pomniku poświęconym walczącym w podziemiu antykomunistycznym i niepodległościowym. Obchody trwać będą także w niedzielę, 3 marca.

← REKLAMA

W piątek, 1 marca, obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W Zduńskiej Woli zorganizowano obchody przy pomniku w Alejach Tadeusza Kościuszki. Walczącym w podziemiu antykomunistycznym oddano hołd składając kwiaty i zapalając znicze.

Podczas uroczystości swoją historię i historię kolegów walczących o wolną Polskę przypomniał Jan Brzozowski. Kombatant ze Zduńskiej Woli urodzony w 1927 roku, w latach 1946-1947 był członkiem organizacji Wolność i Niezawisłość, a w latach 1948-1950 podziemnej organizacji niepodległościowej Katyń w Zduńskiej Woli. Został aresztowany w 1950 roku, a w 1951 skazany na 5 lat pozbawienia wolności.

W obchodach uczestniczyła także młodzież z klas mundurowych z Zespołu Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli Karsznicach oraz Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach.

Kolejnym elementem obchodów będzie msza w Bazylice Mniejszej przy ul. Kościelnej w niedzielę, 3 marca o godz. 10.30. Także na niedzielę, 3 marca przygotowano Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym nad zbiornikiem Kępina. Bieg na dystansie 1963 metrów rozpocznie się o godz. 12. Bieg główny na dystansie 6 km rozpocznie się o godz. 12.30.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony przez Sejm w 2011 roku. Pierwszy raz ten dzień obchodzono 1 marca 2011 roku.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj