Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Karsznice z ciepłem systemowym

Redakcja, 20.03.2024, 23:46

Sieć ciepłownicza będzie doprowadzona do osiedla Karsznice w Zduńskiej Woli. Mieszkańcy najstarszych bloków, gdzie ciągle pali się w piecach węglowych, będą mieli ogrzewanie systemowe.

← REKLAMA

Mieszkańcy bloków w Karsznicach, którzy ogrzewają swoje mieszkania piecami węglowymi, będą mogli skorzystać z tak zwanego ciepła systemowego. Samorząd wybuduje sieć ciepłowniczą od Elektrociepłowni Zduńska Wola do osiedla. Będą mogły podłączyć się do niej wspólnoty mieszkaniowe z bloków, ale także właściciele części domów jednorodzinnych. Inwestycja jest obecnie w fazie projektowania. Dokumentacja powinna być gotowa za kilka miesięcy.

To będzie odciążenie dla mieszkańców, którzy mieszkają w najstarszych kolejowych blokach i palą w piecach na węgiel, ale inwestycja posłuży także poprawie jakości powietrza w Karsznicach. A sprawa ogrzewania mieszkań na osiedlu zostanie rozwiązana raz na zawsze.

Samorząd przy inwestycji będzie współdziałał ze spółką Miejskie Sieci Cieplne w Zduńskiej Woli. To dostawca ciepła dla mieszkańców miasta, który będzie odpowiadał za przeprowadzenie sieci oraz podłączenie karsznickich bloków.

W 2021 roku Miejskie Sieci Cieplne przy wykorzystaniu kotłowni przy Szkole Podstawowej nr 13, zbudowały lokalną sieć i podłączyły do niej bloki przy ulicy 1 Maja 8, 10 i 12 oraz przy ul. Wojska Polskiego 9 i 16. Skorzystały aż 103 rodziny. To jednak kres możliwości tego źródła ciepła. Dlatego trzeba wybudować nową magistralę do osiedla ze Zduńskiej Woli.

Przebieg ciepłociągu do Karsznic zaplanowano przez tereny pomiędzy ulicą Łaską oraz Łanową. Główna nitka sieci będzie biegła od Elektrociepłowni Zduńska Wola przy ul. Murarskiej wzdłuż wytyczonej nowej drogi, następnie ulicą Łanową do ulicy Piotra Skargi, a potem do ulicy Wojska Polskiego. Dalej od głównej magistrali będą rozgałęziać się nitki na całe osiedle.

Ciepłociąg jest projektowany w śladzie nowej drogi do terenów rozwojowych pomiędzy ulicą Łaską i ulicą Łanową. Na przygotowanie jej dokumentacji w budżecie miasta zaplanowano w tym roku 130 tys. zł.

Droga ta jest przedłużeniem ulicy Murarskiej w kierunku południowym. Przebiegać ma po wschodniej stronie wzdłuż terenów cmentarza miejskiego przy ul. Gen. Józefa Bema. Kolejnym naturalnym krokiem, otwierającym bardzo duże tereny inwestycyjne, jest wykonanie dokumentacji projektowej łączącej odcinek wzdłuż cmentarza z ulicą Łanową.

Przeprowadzenie tego przedsięwzięcia odbędzie się na podstawie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Chodzi o budowę na podstawie ZRID, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Pozwoli to na wykupienie odpowiednio szerokiego pasa drogowego do przeprowadzenia niezbędnej infrastruktury technicznej potrzebnej do rozwoju różnego rodzaju budownictwa. Właściciele działek otrzymają odszkodowanie za grunty zajęte pod budowę. W pasie nowej drogi poprowadzona zostanie również magistrala ciepłownicza w kierunku osiedla Karsznice.

Prace projektowe powinny zakończyć się najpóźniej jesienią tego roku. Samorząd wraz ze spółką będzie wtedy mógł starać się o dofinansowanie na budowę ciepłociągu. Koszt inwestycji szacuje się na około 20 mln zł. Przewidywany termin doprowadzenia magistrali do osiedla Karsznice to przełom roku 2025 oraz 2026.

Fot. UM Zduńska Wola

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj