Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola / Komunikaty

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Nowy rozkład jazdy pociągów

Redakcja, 24.05.2017, 15:53

Już w niedzielę, 11 czerwca zacznie obowiązywać druga korekta rocznego rozkładu jazdy 2016/2017. Dla naszego regionu przyniesie ona liczne zmiany i nowości.

← REKLAMA

Zbliżająca się korekta będzie najpoważniejszą zmianą rozkładu jazdy w regionie od kilku lat. Tym razem nie będą to jedynie korekty godzin i terminów kursowania poszczególnych połączeń. Znacznie rozszerzona zostanie dla mieszkańców Zduńskiej Woli Sieradza oferta w segmencie połączeń dalekobieżnych kategorii Intercity.
Kolej aglomeracyjna bez większych zmian


Stosunkowo małe zmiany czekają na podróżujących pociągami spółki Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Niewielkim korektom ulegną godziny kursowania niektórych połączeń w kierunku Łodzi. Najważniejsze zmiany wprowadzane przez samorządowego przewoźnika to:


pociąg 11002 kursujący dotychczas w relacji Sieradz (odj. 4:15) - Zduńska Wola (odj. 4:30) - Łódź Kaliska odjedzie 5 minut wcześniej, skład pojedzie w wydłużonej relacji Sieradz - Łowicz Główny.


pociąg 11139 relacji Łódź Kaliska- Sieradz pojedzie 7 minut później, z Łodzi Kaliskiej skład wyjedzie o 10:01, do Zduńskiej Woli dotrze o 10:42 a do Sieradza o 10:57. Dodatkowo zostaną ograniczone terminy jego kursowania. Skład pojedzie tylko w dni powszednie od poniedziałku do piątku, a w czasie wakacji letnich, między 1 lipca a 31 sierpnia pociąg zostanie zawieszony


pociąg 11466 relacji Sieradz - Łódź Kaliska pojedzie 23 minuty później niż obecnie. Z Sieradza pociąg wyjedzie o godzinie 11:07, ze Zduńskiej Woli o 11:22, dodatkowo zostaną ograniczone terminy jego kursowania. Skład pojedzie tylko w dni powszednie od poniedziałku do piątku, a w czasie wakacji letnich, między 1 lipca a 31 sierpnia pociąg zostanie zawieszony


pociąg 11411 relacji Łódź Kaliska - Sieradz w czasie wakacji letnich, między 1 lipca a 31 sierpnia pociąg zostanie zawieszony


pociąg 11446 relacji Sieradz - Łódź Kaliska w czasie wakacji letnich, między 1 lipca a 31 sierpnia pociąg zostanie zawieszony


Ponownie dojedziemy do Szczecina, Świnoujścia, Krakowa i Katowic.
Znacznie poważniejsze zmiany nastąpią w ofercie spółki PKP Intercity. W związku z całkowitym zamknięciem dla ruchu na czas modernizacji odcinka międzynarodowej magistrali E20 pomiędzy Barłogami i Podstolicami przewoźnik dalekobieżny zmuszony został do przebudowy siatki połączeń dalekobieżnych na odcinku Kutno-Poznań i skierowania pociągów trasami objazdowymi. W przypadku połączeń w relacji Kraków/łódź/Katowice - Szczecin/Świnoujście trasa objazdowa wyznaczona została przez Zduńską Wolę, Kalisz, Jarocin. Niestety mimo iż pociągi kursujące w tych relacjach należą do kategorii Intercity, przewoźnik początkowo chciał je prowadzić niemal jak "superekspresy". Zgodnie z pierwotnymi założeniami na odcinku Łódź Widzew - Poznań miały one bowiem zatrzymywać się jedynie w Kaliszu i...malutkim Jarocinie, jednocześnie nie brano pod uwagę postojów w 70 tysięcznych Pabianicach, 46 tysięcznej Zduńskiej Woli i 45 tysięcznym Sieradzu.
Po interwencji jaką podjął nasz portal ( więcej o tym tutaj, kliknij) przy wsparciu władz samorządowych szczebla miejskiego, powiatowego i wojewódzkiego w Ministerstwie Infrastruktury przewoźnik zmienił tą jakże kuriozalną i absurdalną decyzję. Dzięki temu już od 11 czerwca mieszkańcy regionu ponownie uzyskają bezpośrednie połączenia do Szczecina i Krakowa, a w czasie letnich wakacji także do Świnoujścia.

W Zduńskiej Woli i Sieradzu zatrzymają się następujące pociągi:
IC Włókniarz Łódź Fabryczna - Zduńska Wola (6:37) - Sieradz (6:48) - Szczecin, pociąg kursuje od poniedziałku do soboty


IC Barbakan Kraków - Zduńska Wola (10:17) - Sieradz (10:28) - Szczecin/Świnoujście. Ze względu na prace remontowe na Centralnej Magistrali Kolejowej i konieczność przejazdu trasą okrężną na odcinku Kraków - Łódź Widzew w dniach 10 VII-10VIII ze Zduńskiej Woli pociąg odjedzie o godzinie 10:48, a z Sieradza o 10:59.


IC Portowiec Katowice - Zduńska Wola (14:04)- Sieradz (14:15) - Szczecin. Do Szczecina pociąg pojedzie codziennie, a w okresie 15-18 VI, 24 VI-1 IX do Świnoujścia.


IC Wawel Kraków - Zduńska Wola (18:21) - Sieradz (18:32) - Szczecin. Ze względu na prace remontowe na Centralnej Magistrali Kolejowej i konieczność przejazdu trasą okrężną na odcinku Kraków - Łódź Widzew w dniach 10 VII-10VIII ze Zduńskiej Woli pociąg odjedzie o godzinie 18:34, a z Sieradza o 18:45


IC Portowiec Świnoujście/Szczecin - Sieradz (13:29) - Zduńska Wola (13:40) - Łódź Widzew - Katowice. Ze Szczecina pociąg kursował będzie codziennie, dodatkowo w dniach 16-19 VI, 25 VI - 2 IX pojedzie ze stacji Świnoujście.


IC Wawel Szczecin - Sieradz (9:36)- Zduńska Wola (9:47) - Łódź Widzew - Tomaszów Mazowiecki - Kraków. Ze względu na prace remontowe na Centralnej Magistrali Kolejowej, w dniach 10 VII-10VIII pociąg pojedzie trasą okrężną przez Częstochowę, z pominięciem stacji Tomaszów Maz. Opoczno Południe i Włoszczowa Północ


IC Barbakan Szczecin - Sieradz (17:28) - Zduńska Wola (17:39) - Łódź Widzew - Kraków. Ze względu na prace remontowe na Centralnej Magistrali Kolejowej, w dniach 10 VII-10VIII pociąg pojedzie trasą okrężną przez Częstochowę, z pominięciem stacji Tomaszów Maz. Opoczno Południe i Włoszczowa Północ.


IC Włókniarz Szczecin - Sieradz (21:34) - Zduńska Wola (21:45) - Łódź Fabryczna, pociąg pojedzie codziennie oprócz sobót.


Zmiany nastąpią także w obsłudze połączeń dalekobieżnych w kierunku Wrocławia i Warszawy. Do najważniejszych należą:

pociąg IC Słowacki kursujący dotychczas w relacji Wrocław - Lublin - Wrocław od 11 czerwca z uwagi na zamknięcie dla ruchu linii kolejowej Pilawa - Lublin pojedzie w skróconej relacji Warszawa - Wrocław - Warszawa

pociąg IC Konopnicka relacji Białystok - Wrocław - Białystok od 11 czerwca pojedzie w wysłużonej relacji Białystok - Węgliniec i Węgliniec - Białystok. Dzięki tej zmianie mieszkańcy regionu ponownie uzyskają połączenie z Legnicą


pociąg IC Dąbrowska kursujący w relacji Warszawa - Ostrów Wlkp. - Warszawa, w okresie od 10 lipca do 10 sierpnia pojedzie w wydłużonej relacji Warszawa - Wrocław i Wrocław - Warszawa. W okresie kursowania do Wrocławia pociąg będzie kursował codziennie.


Nastąpią także kosmetyczne zmiany w godzinach kursowania pozostałych połączeń dalekobieżnych. Niestety podobnie jak w roku ubiegłym, nadal mieszkańcy regionu sieradzkiego nie będą mogli dojechać bezpośrednim pociągiem na Wybrzeże gdańskie i Słupskie. PKP Intercity konsekwentnie odmawia wznowienia takiego połączenia, mimo iż kurorty takie jak Jastarnia, Hel, Władysławowo, Łeba czy Ustka są podstawowymi miejscami letniego wypoczynku dla mieszkańców naszego regionu. Pasażerowie, którzy chcą się dostać nad morze lub do Bielska-Białej z takich miejscowości jak Sieradz czy Zduńska Wola, mogą skorzystać z pociągów, które zatrzymują się na stacji w Pabianicach. Te pociągi to;
TLK Wydmy Katowice 21:02 - Pabianice 0:59 - Gdynia 6:47 - Łeba 10:25 / Hel 9:36 pociąg kursuje od 24 VI do 31 VIII


TLK Wydmy Łeba 20:55 / Hel 21:04 - Gdynia 23:05 - Pabianice 4:45 - Katowice 9:02 pociąg kursuje od 25 VI do 1 IX


TLK Pogoria Zakopane 18:03 - Kraków Gł 21:50 / Bielsko Biała 21:08 - Pabianice 2:02 - Gdynia Główna 7:35 pociąg kursuje codziennie, w okresie 16 VI - 19 VI oraz 25 VI - 1 IX grupa wagonów z Krakowa jest wydłużona do Zakopanego.


TLK Pogoria Gdynia Główna 20:34- Pabianice 2:15 - Bielsko Biała 6:54 / Kraków Gł 6:37- Zakopane 10:09 pociąg kursuje codziennie, w okresie 15 VI - 18 VI oraz 24 VI - 31 VIII grupa wagonów z Krakowa jest wydłużona do Zakopanego.


Regionalnym bez zmian


Większych zmian dla regionu nie przewiduje w swojej ofercie spółka Przewozy Regionalne. Tak jak dotychczas będzie ona uruchamiała w regionie 7 par połączeń. Składy pojadą w godzinach zbliżonych do obecnych.
Pendolino przejedzie bez zatrzymania
Pociąg Express Intercity Premium (EIP) oraz Express Intercity Odra będą przez wakacyjny miesiąc (10.07.- 10.08.2017) kursowały trasą przez Łódź Widzew - Zduńską Wolę - Sieradz. Jednak nie będą się zatrzymywały na w/w stacjach. Kursowanie pociągów jest wymuszone przez prace torowe w okolicy Lublińca, które mają na celu wzmocnienie gruntów pod torami, rowów odwadniających oraz zabudowę dodatkowego drenażu.

W niniejszym artykule omówione zostały najistotniejsze zmiany w rozkładzie, jakie przyniesie czerwcowa korekta. Szczegóły dotyczące wszystkich zmian dostępne są na stronie www.portalpasazera.pl , a także na stronach przewoźników. Zapraszamy również na naszą stronę do zakładki rozkład jazdy.

Źródło: www.zwk.org.pl [ Zduńskowolskie Wieści Kolejowe]

źródło: www.zwk.org.pl [ Zduńskowolskie Wieści Kolejowe]
Fot. Redakcja ZdunskaWola24.pl

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj