Zduńska Wola

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Zduńska Wola

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Szpital wciąż budzi emocje

Redakcja, 30.01.2014, 19:19

Artykuł zawiera pliki dźwiękowe
Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 4 komentarze
4

Do krytyki Dariusza Kapciaka, byłego dyrektora szpitala, odniosła się podczas sesji powiatowej obecna prezes Barbara Kałużewska. Jej wystąpienie radni określili jako nie na miejscu, ale odnośnie zarządzanej przez nią placówki mieli też wiele pytań.

← REKLAMA

Tydzień temu na sesji miejskiej radny i były dyrektor szpitala w Zduńskiej Woli Dariusz Kapciak krytycznie ocenił pierwszy rok działania placówki jako spółki pod szyldem Zduńskowolski Szpital Powiatowy. Podpisany kontrakt z NFZ na 2014 roku nazwał skandalicznym (zobacz: Krytycznie o szpitalu). Do wystąpienia Dariusza Kapciaka odniosła się obecna prezes szpitala Barbara Kałużewska podczas sesji powiatowej (30 stycznia).

-Oczywiście kontrakt jest mniejszy, ale o 544 tysiące złotych, a nie o 800 tysięcy. Czy ten kontrakt jest skandaliczny? Wydaje mi się, że skandaliczne to jest zachowanie byłego dyrektora pana Kapciaka mówiącego kłamstwa - mówiła Barbara Kałużewska ze znacznie wyczuwalnym zdenerwowaniem. - Na zmniejszenie o 544 tys. zł kontraktu składają się świadczenia, które są nielimitowane, w związku z czym chodzi o urodzenie dziecka. Jeśli dziecko się rodzi, czy mamy mamy kontrakt czy nie Narodowy Fundusz Zdrowia musi nam za to tłumaczyć. Pan Kapciak chwali się również tym jaki wynik uzyskał w 2012 roku. Wynik na koniec 2012 roku oczywiście był z zyskiem, zysk wynosił milion sześć dwadzieścia osiem tysięcy, tylko szkoda, że pan Kapciak nie powiedział co składa się na ten wynik. Po pierwsze zmiana ustawy o działalności leczniczej, która mówi o odliczeniach międzyokresowych i to jest kwota 370 tysięcy. (...)Dzięki radnym powiatu, którzy zdecydowali o przejęciu 500 tysięcy zobowiązań szpitala poprawił się również wynik finansowy - tłumaczyła prezes szpitala radnym powiatowym wytykając też "potknięcia" Dariuszowi Kapciakowi.

Wystąpienie Barbary Kałużewskiej nie spotkało się jednak z przychylnością wszystkich radnych. -To nie jest czas ani miejsce, żeby polemizować z dyrektorem Kapciakiem - mówił radny PiS Marcin Rybka, którego bardziej interesował wynik kontroli łódzkiego oddziału NFZ w Zduńskowolskim Szpitalu Powiatowym. - Wyniki kontroli są nieprzychylne dla naszego szpitala jeśli chodzi o przestrzeganie procedur na oddziale ginekologiczno-położniczym. I w mojej ocenie dopiero wtedy, gdy te wszystkie uchybienia i błędy, które doprowadziły między innymi do tego co się stało w marcu zeszłego roku (kobieta rodziła naturalnie, mimo iż powinno zostać wykonane cesarskie cięcie. Dziecko zmarło w wyniku uduszenia - przy. red.)i w konsekwencji mamy 11 rodzin poszkodowanych, będą naprawione ten kontrakt będzie większy. Czy nie uważa Pani, że jest to pewnego rodzaju ostrzeżenie dla naszego szpitala i kontrakt jest dlatego mniejsz, że to może się skończyć tym, że w następnym roku w ogóle nie będziemy mieć kontraktu na oddział położniczo-ginekologiczny? - dopytywał radny Rybka.

-Absolutnie nie - odpowiedziała kategorycznie Barbara Kałużewska dodając, że uchybienia, które wyszły po kontroli to brak podpisu i pieczątki lekarza za co szpital został ukarany. To potwierdzała też dyrektor medyczna szpitala Małgorzata Kabalska-Stasiak.

-Jeżeli są jakiekolwiek niewykonania na jakimkolwiek oddziale za pierwsze półrocze to Narodowy Fundusz Zdrowia zmniejsza kontrakt. Jeżeli są nadwykonania, nie dokłada kontraktu tylko pozostawia na poziomie ubiegłego roku - tłumaczyła kontraktowanie Kałużewska.

Dyskusja tyczyła się też lekarza, który był przy porodzie dziecka, które w marcu zeszłego roku podczas naturalnego udusiło się. Radni byli ciekawi dlaczego lekarz został zwolniony za porozumieniem stron, a nie dyscyplinarnie.

-Cały czas interesuje nas to co w szpitalu się dzieje. Z całej sytuacji wynika, że w szpitalu jest wszystko okey. Może pani tak uważa, ja nadal uważam, że nie jest okey. Proszę wytłumaczyć czy dobra jest opieka nad pacjentem, nad rodząca matką? Jakie standardy są? Co pani zrobiła przez ostatni rok, aby poprawić standardy tej opieki? - dopytywał też radny PiS Zbigniew Piotrowski, który również krytykował odnoszenie się do słów Dariusza Kapciaka, których nie znał.

W obronie szefostwa szpitala stanęła radna Małgorzata Zalewska. -Ja uznaję, że to jest miejsce do rozstrzygnięcia sprawa szpitala, bo przypominam, że szpital jest spółka podległą powiatowi. Tutaj, na tym forum powinniśmy rozstrzygać kwestie, o których mówi pani prezes - kwitowała.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (4)

 • ~gość_458 (IP: *.*.68.128), 31.01.2014, 18:36
  Pani Zalewska może bronić pracowników szpitala bo jest osobą znaną i w razie konieczności pobytu w szpitalu traktowana byłaby z należnymi jej honorami . Ale " zwykłych" pacjentów i ich rodziny . takie zaszczyty nie dotyczą. Ludzie spotykają się z arogancją lekarzy i lekceważeniem ich chorób!
  +1
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_527 (IP: *.*.104.85), 03.02.2014, 15:53
  pani zalewska ma fuche w szpitalu bo to jej firma ma zlecenie na mycie karetek zaradna radna
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_527 (IP: *.*.104.85), 03.02.2014, 15:57
  a brodzki ma racje stala w rozkroku i myslala co zrobić a zajelo jej to DWA LATA żeby się zorietowac ze sprzedal idealy ZENADA GOSKA ZENADA
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_634 (IP: *.*.104.99), 19.03.2014, 09:19
  NAJGORSZY SZPITAL Z JAKIM MIAŁAM DO CZYNIENIA,ZWŁASZCZA ODDZIAŁ WEWNĘTRZNY. ZNIECZULICA,LEKCEWAŻENIE I BRAK OPIEKI. O NIEMIŁYM ZACHOWANIU WŚRÓD PERSONELU I FOCHACH NIE WSPOMNĘ!!!!!!!!!
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu ZdunskaWola24.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu ZdunskaWola24.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu ZdunskaWola24.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu ZdunskaWola24.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej
miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@zdunskawola24.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 ZdunskaWola24.pl
zamknij
okanuluj